Całodzienna adoracja

W Dolnym Kościele, jedna z kaplic dedykowana jest tajemnicy Serca Jezusowego. Codziennie w godzinach od 7.30 do 18.00 trwa w niej adoracja Najświętszego Sakramentu.

Adoracja jest formą kultu i oddawania czci Jezusowi Chrystusowi obecnemu poza Mszą św w Chlebie Eucharystycznym. Całodzienna adoracja jest okazją, aby stanąć w ciszy przed Bogiem obecnym prawdziwie i realnie w Hostii.

Dla wyeksponowania Jezusa ukrytego pod postacią Chleba, ale i dla ochrony największego skarbu Kościoła, na czas adoracji Hostia umieszczana jest w naczyniu liturgicznym zwanym monstrancją. W naszym Sanktuarium jest to monstrancja Lumen GentiumŚwiatło Narodów. Została ona wykonana w 2018 roku, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej nazwa nawiązuje do soborowego określenia Jezusa, który jest Światłem Narodów.

Opis Monstrancji

Monstrancja „100-lecia” ma wysokość 130 cm i jest wykonana m.in. z unikalnych brazylijskich kryształów górskich, białego bursztynu i naturalnego koralowca. Wykonana dzięki staraniom Fundacji „Aniołów Miłosierdzia” przez „Drapikowski Studio”, atelier artystyczne Mariusza i Kamila Drapikowskich z Gdańska.

Symbolika monstrancji

Monstrancja ma kształt krzyża. W miejscu przecięcia się belek znajduje się gloria, czyli miejsce na Hostię. Belki krzyża wykonane zostały z górskiego, brazylijskiego kryształu. Od Hostii wypływa światło, które w efekcie rozświetla także ramiona krzyża. To znak działania Chrystusa wchodzącego w świat: rozświetla naszą historię, ukazując jej sens i kierunek. Z glorii wychodzi biało-czerwona wstęga, wykonana z białego złota i naturalnego koralu. Jej dolna część dochodzi do Białego Orła. Na jego piersi, na wzór tradycji husarskiej, umieszczony został ryngraf przedstawiający Matką Bożą Jasnogórską. W podstawie monstrancji znajdziemy słowa Polonia semper fidelis (Polska zawsze wierna), które nie są deklaracją, a przede wszystkim wezwaniem do narodowego rachunku sumienia. Czy tacy jesteśmy? Na stopie monstrancji znajdziemy również płaskorzeźby trzech archaniołów (Michał z mieczem, Gabriel z lilią, Rafał z rybą).

Adoracja to okazja aby zatrzymać się w codziennym biegu przed swoim Panem i Zbawcą, by powierzyć mu swoje sprawy i siebie samego.

Kaplica Najświętszego Serca znajduje się naprzeciw Kaplicy Pojednania. Doświadczenie żywego Boga budzi w nas pragnienie sakramentalnego oczyszczenia przez spowiedź św., a oczyszczone sumienie ludzkie tym bardziej pragnie uwielbiać swojego Boga.