We wtorek, 5 listopada  o godz. 12.45 abp Marek Jędraszewski poświęcił kopię krzyża (dzieło włoskiego rzeźbiarza Andrei Trisciuzziego) z Sanktuarium Santa Maria della Corona w Spiazzi (diecezja Werona), która znajduję się w Kaplicy Matki Bożej Loretańskiej (zwaną Kaplicą Włoską) w dolnym kościele Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

30 czerwca 2024 r. zawarte zostało partnerstwo diecezjalne pomiędzy Diecezją Werona a Archidiecezją Krakowską. Jej patronami są św. Zenon oraz św. Stanisław BM.

“Wiemy, jak krzyż był ważny dla św. Jana Pawła II, jak w niego się wpatrywał, w niego się tulił i nim żył – tajemnicą krzyża, paschy, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa”

– mówił kustosz papieskiego sanktuarium ks. Tomasz Szopa. Witając abp. Marka Jędraszewskiego zwrócił uwagę, że także dla metropolity krakowskiego krzyż jest bardzo ważny, czego echo znajduje się chociażby w jego zawołaniu biskupim „Scire Christum”, które nawiązuje do słów św. Pawła, który w Liście do Koryntian pisał: „Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego (1Kor 2,2).

Przed pobłogosławieniem krucyfiksu abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że ten szczególny krzyż

„pokazuje na Chrystusa, który wzywa, by zbliżyć się do niego”. A pierwszą postacią, którą to czyni jest św. Jan Paweł II Wielki. W tym kontekście metropolita krakowski przypomniał, że papieskie sanktuarium powstało na terenach dawnej fabryki Solvay, w której w czasie wojny pracował młody Karol Wojtyła. – To miejsce ciężkiej pracy, miejsce cierpienia, stało się jego wznoszeniem się ku Bogu

– mówił arcybiskup zauważając, że w tym właśnie czasie w 1941 r. niespodziewanie zmarł ojciec przyszłego papieża. – Jako szczególne następstwo niespodzianej śmierci ojca poczuł wezwanie Chrystusa do kapłaństwa. To się tutaj zaczęło i ten krzyż także wskazuje to dźwiganie się Karola Wojtyły w stronę Chrystusa ukrzyżowanego – zaznaczył metropolita krakowski.

Krzyż jest dziełem włoskiego rzeźbiarza Andrei Trisciuzziego, który ponad dwadzieścia lat temu pobłogosławił św. Jan Paweł II, aby stanął na dwóch biegunach ziemi. Jego 18-metrowa kopia stoi też w Sanktuarium Madonna della Corona koło Werony. Rektor tego sanktuarium mons. Martino Signoretto, proboszcz parafii Sacra Famiglia z Werony don Flavio Bertoldi oraz prezes stowarzyszenia Totus Tuus Mirko Zanini ofiarowali dwie kopie tego krzyża Archidiecezji Krakowskiej. Jedna z nich stanęła na dziedzińcu krakowskiej kurii, a druga trafiła do kaplicy włoskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej