– Wspólnota którą tworzymy to nie tylko zbiór ludzi, ale miejsce w którym przeżywamy nasze spotkanie z Jezusem – mówił bp Robert Chrząszcz do członków Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, zebranych w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na spotkaniu opłatkowym.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. o  godzinie 18:30, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz.

Na początku kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Tomasz Szopa wyraził swą radość z tego, że członkowie Ruchu Światło-Życie gromadzą się w Sanktuarium św. Jana Pawła  II. Przypomniał, że Ruch był bardzo ważny dla Karola Wojtyły, który wciąż wspierał ks. Franciszka Blachnickiego. – Ufamy, że nadal towarzyszy nam duchowo jako patron Ruchu Światło-Życie, którego charyzmat wciąż jest aktualny i potrzebny – mówił.

Bp Robert Chrząszcz powiedział, że Chrystus powinien być w centrum życia każdego człowieka. Przypomniał, że podczas Mszy św. nastąpi posłanie animatorów odpowiedzialnych za posługę w czasie zimowych rekolekcji. – Gromadzimy się w jednym miejscu, przy ołtarzu który jest w centrum i wyjdziemy stąd, by ewangelizować – zaznaczył.

W homilii biskup stwierdził, że obecność Jezusa w Eucharystii jest tym, co jednoczy wszystkich zebranych. Podkreślił, że Boże Narodzenie mówi o tajemnicy wcielenia Boga, który chce być bliżej ludzi. – W Dzieciątku Jezus poznajemy prawdziwe światło, które rozświeca nasze życie. Światło, które rodzi się w ciemności, które nigdy nie gaśnie i przychodzi by tę ciemność rozjaśnić. Ruch Światło-Życie, Oaza i Domowy Kościół to wspólnoty, które są powołane, by żyć tym światłem w codzienności. To wspólnoty, które mają w sobie to światło Bożego Słowa, nie tylko w nazwie, ale też w sercach – mówił i podkreślił, że członkowie tych wspólnot są powołani, by być żywymi światłami Boga w świecie, który potrzebuje miłości. – Wspólnota którą tworzymy to nie tylko zbiór ludzi, ale miejsce w którym przeżywamy nasze spotkanie z Jezusem – zauważył i dodał, że to wspólnota uczy jak żyć w Bożej obecności, jak dzielić się miłością, dobrocią, życzliwością, budując relacje oparte na szacunku i zaufaniu.

Biskup Chrząszcz podkreślił, że to spotkanie jest momentem, gdy członkowie Ruchu Światło-Życie mogą przekazać sobie gest miłości, pokoju i jedności. – W tym geście wyrażamy nasze pragnienie bycia jedno w Chrystusie. Tak, abyśmy się stawali prawdziwą wspólnotą miłości – zauważył. Wskazał na wielką odpowiedzialność, jaka wynika z faktu stawania się na co dzień świadkami Chrystusowej miłości.

Krakowski biskup pomocniczy przypomniał słowa zawarte w Ewangelii: „Czas się wypełnił, blisko jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Zauważył, że mają one szczególne znaczenie dla wszystkich związanych ze wspólnotami oazowymi. Chrystus mówił o wypełnieniu czasów, gdy Bóg w sposób szczególny działa w historii ludzkości. Królestwo Boga nie przychodzi w sposób spektakularny, ale z miłością zaprasza do nawrócenia.

Biskup zaznaczył, że nawrócenie, o którym mówił Jezus w Ewangelii musi być autentyczną przemianą serca i porzuceniem wszystkiego, co oddziela od Boga. Chrystus zaprosił apostołów, by stali się rybakami ludzi. To zaproszenie kieruje także do każdego człowieka. – To zaproszenie dotyczy nas wszystkich. Pan Jezus gdzieś tam mówi do mnie, „Pójdź za Mną”. A to zaproszenie wzywa mnie do porzucenia sieci, wszystkiego, co może nas oddzielać od pełnego zaufania Jezusowi. „Pójdźcie za Mną”. To zaproszenie jest wezwaniem do pójścia za Chrystusem w naszym codziennym życiu. To wezwanie do oddania się w ręce Boga, aby stać się rybakami ludzi – zauważył bp Robert.

W jaki sposób osoby żyjące w XXI w. mogą odpowiedzieć na to wezwanie? Biskup powiedział, że odpowiedź na to pytanie stanowią świece, które przedstawiciele wspólnot przyjmą na znak posłania. – Oto w tej Mszy św. modlę się, aby wam wystarczyło sił, odwagi do tego, aby naprawdę radykalnie pójść za Chrystusem i stać się rybakami ludzi. Kimś, kto nie tylko pilnuje swojej relacji z Chrystusem, ale też stara się o to, aby innych w tej relacji poprowadzić – mówił biskup i podziękował wszystkim za zaangażowanie, modlitwy i trud budowania wspólnoty. Życzył również zebranym, by w nowym roku stawali się jeszcze bardziej świadomi obecności Bożego światła. – Niech wszystko oświetla Chrystus, za którym my chcemy pójść. Kto idzie za Chrystusem, idzie za światłem – zaznaczył. – Dziękujcie Bogu za to, ze kiedyś usłyszeliście Jego głos „Pójdź za mną”, że wierzycie i Chrystus jest dla was światłem, za którym chcecie iść – dodał i stwierdził, ze wspólnota jest po to, by być razem i podążać za Zbawicielem. – Niech Chrystus będzie waszym przewodnikiem, światłem i umacnia was w każdej chwili – zakończył biskup.

Pod koniec Mszy św. animatorzy i moderatorzy zostali rozesłani na oazy zimowe. Jako znak rozesłania przyjęli oazowe świece. Następnie okolicznościowym medalem wybitym na 40. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę św. Piotra uhonorowano ks. Bogdana Sarniaka. Wieloletni moderator diecezjalny Domowego Kościoła otrzymał medal na wniosek Urszuli i Andrzeja Rychlickich – byłej pary diecezjalnej Domowego Kościoła Archidiecezji Krakowskiej, a obecnie pary filialnej filii krakowskiej. „Serdecznie dziękuję za wieloletnią i ofiarną posługę moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła. Doceniam towarzyszenie i pomoc małżeństwom skupionym w gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie w pogłębionym przeżywaniu tego sakramentu oraz wspólnym podążaniu do Chrystusa” – napisał abp Marek Jędraszewski w liście skierowanym do ks. Bogdana Sarniaka.

Po Mszy św. wszyscy zebrani spotkali się na wspólnym kolędowaniu.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej