Na Jasnej Górze Mszą św. rozpoczęło się spotkanie kustoszów polskich sanktuariów w dniu 10 grudnia 2024 roku.
Stoi przed nami wyzwanie, jak przeżyć w sanktuariach Rok Jubileuszowy 2025. Tę perspektywę będziemy zawierzać Maryja. –
mówił bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Zespołu ds. Sanktuariów przy Konferencji Episkopatu Polski.
Wiele sanktuariów będzie w randze świątyń jubileuszowych, gdzie można zyskiwać odpusty, a wierni zaproszeni są do pielgrzymowania w ramach diecezji – dodał bp Henryk.
Przyznał, że dzisiejsze spotkanie ma stanowić umocnienie i pole do wymiany doświadczeń. Jest również zawierzeniem tych wszystkich spraw Matce Bożej.
Jednym z prelegentów był o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski, paulin, kierownik katedry eklezjologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który mówił o Kościele w kontekście Roku Jubileuszowego. Zwrócił uwagę na dwa pojęcia misterium i sacramentum, które wzajemnie się uzupełniają i pokazują nam bogactwo rzeczywistości Kościoła. Podkreślił, że Kościół jest wspólnotą Bosko-ludzką, to Trójca Święta i człowiek. Sama Trójca Święta nie jest Kościołem, tak samo jak sam człowiek. Kościół to spotkanie udzielającego się Boga i przyjmującego Go człowieka. Ten udzielający się Bóg ma być przyjmowany i On wtedy nas uzdolni, żebyśmy zmienili nasze życie. I to właśnie dokonuje się w sakramencie miłosierdzia i w sakramencie spowiedzi.
Ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie wyraził radość, że dzisiejsza wymiana doświadczeń przyniesie wspólne dobro.
Kustosze mają szansę wymienić doświadczenia, plany i pomysły, dzielić się nimi a nie rywalizować. Wspólne spojrzenie na ten nadchodzący Rok umożliwi wzajemną inspirację, ubogacenie. Pomoże w jeszcze lepszej posłudze wiernym nawiedzającym sanktuaria.
Spotkanie zakończy wieczorna modlitwa Apelu Jasnogórskiego.
Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry