Dźwięki z serca – chór ŚDM tworzy polski hymn spotkania młodych w Lizbonie

– Ten śpiew, który wykonacie, ma być potężny jak w Exsultecie. Chodzi o to, aby wydobył się on nie z waszych gardeł, ale z serc i miał moc przemiany innych, szczególnie tych zatwardziałych. Aby to było możliwe, ten głos musi także wydobyć się z waszego życia i musi być autentyczny – mówił bp Robert Chrząszcz do młodych przygotowujących polską wersję hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie „Há Pressa no Ar”.

Drugi zjazd chóru i orkiestry, które powstały dzięki inicjatywie krakowskiego Duszpasterstwa Młodzieży we współpracy z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM, wypełniony był godzinami prób, nagrań oraz modlitwy. W środowy wieczór wszyscy zaangażowani zgromadzili się na wspólnej Eucharystii w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz.

W homilii wspomniał, iż w Exsultecie, uroczystym hymnie wykonywanym w Wigilię Paschalną, znajdują się fragmenty dotyczące śpiewu. W jednym z nich zawarta jest zachęta, by wspólnota Kościoła wydała z siebie potężny śpiew, który wypełni mury świątyni i ukaże zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. Bp Chrząszcz zaznaczył, że przygotowywany hymn jest dla tej wspólnoty nie tylko nowym doświadczeniem, ale przede wszystkim dziełem ewangelizacji. – Ten utwór dotrze do wielu młodych ludzi, którzy może w swoim życiu jeszcze nie uznają Boga, a zetknięcie się z pięknem śpiewu i harmonią dźwięków pozwoli im się z Nim spotkać – powiedział biskup. – Ten śpiew, który wykonacie, ma być potężny jak w Exsultecie. Chodzi o to, aby wydobył się on nie z waszych gardeł, ale z serc i miał moc przemiany innych, szczególnie tych zatwardziałych. Aby to było możliwe, ten głos musi także wydobyć się z waszego życia i musi być autentyczny – podkreślił.

Bp Chrząszcz zwrócił uwagę na kolejny fragment Orędzia Wielkanocnego, który wskazuje, iż chwalenie Boga za pomocą śpiewu jest godne i sprawiedliwe. – Tak naprawdę o to chodzi w naszym życiu – abyśmy naszym życiem wyśpiewali chwałę Bogu. On jest w tym wszystkim najważniejszy. Dla Niego tutaj jestem. A swoim życiem i śpiewem chcę pokazać, jak jest On potężny, jak działa w moim życiu i jak bardzo mnie kocha – wyjaśnił biskup.

Nawiązał również do Drugiego Listu do Koryntian, w którym św. Paweł podkreśla, iż chwała oddawana ludziom za ich występki lub sprawiedliwość przemija. – Jak pięknie wykonacie hymn i będą was chwalić, to już dziś mówię wam za św. Pawłem – ta chwała naprawdę przeminie. Ale chwała, jaką oddacie swoim śpiewem Bogu, pozostanie. On jest tego gwarantem. Dlatego to, co robimy dla Boga, a nie dla naszej chwały, nie przemija, bo On jest wieczny – tłumaczył bp Chrząszcz.

W przerwach między próbami i nagraniami młodzi zwiedzali Kraków, m.in. Kolegiatę św. Anny oraz Wawel. Na Rynku Głównym spotkali się z Mikołajem Pawlakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka, który objął tę inicjatywę swoim patronatem. Premiera polskiej wersji hymnu ŚDM odbędzie się 24 lipca w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.

Dla wszystkich uczestników muzycznego projektu, którego opiekunem jest Hubert Kowalski, śpiew lub gra na instrumentach jest pasją. Wykonywanie utworów to dla nich także chwila kontaktu z Bogiem. Iza jest odpowiedzialna za scholę radomskiego duszpasterstwa akademickiego oraz jest organistką w swojej parafii. Jak przyznaje, muzyka pozwala na lepsze poznanie siebie samego, pomaga rozwijać osobowość oraz jest drogą do Boga.

 

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej