Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Dzień Papieski

Centrum krakowskich obchodów XXII Dnia Papieskiego stanowiła uroczysta Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebrowali bp Jan Zając oraz duszpasterze odpowiedzialni w Polsce i Archidiecezji Krakowskiej za Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że 44. lata temu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. To z tej okazji w tym dniu w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. Szczególnie przeżywany jest w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Ksiądz kustosz, zwracając się do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przypomniał, że młody Karol Wojtyła, właśnie w tym miejscu, gdzie wówczas mieściły się zakłady chemiczne Solvay, podejmował swoje życiowe decyzje – to właśnie tutaj rozeznawał swoje powołanie do kapłaństwa. 

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na pierwsze po wyborze na papieża przemówienie Jana Pawła II. Ojciec święty mówił 16. października 1978 r.: „Obawiałem się przyjąć ten wybór, ale uczyniłem to w duchu posłuszeństwa względem naszego Pana Jezusa Chrystusa i z całkowitą ufnością względem Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny. (…) Staję przed wami wszystkimi, aby wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła, a także rozpocząć od nowa tę drogę historii Kościoła – rozpocząć z pomocą Boga i pomocą ludzi”. – Ukazał się jako człowiek posłuszeństwa Chrystusowi – Najwyższej Prawdzie i jako człowiek bezmiernego zaufania – jako totus Tuus – wobec Przenajświętszej Dziewicy – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że wybór nowego papieża wzbudził wówczas wielki entuzjazm, radość i nadzieję, że „tchnie on w Kościół nowy zapał ewangelizacyjny, nowe poczucie tożsamości, nowe przekonanie o konieczności ewangelizacji, czyli głoszenia Chrystusa w porę i nie w porę, na wszystkich areopagach świata”.

Odwołując się do encykliki Veritatis splendor, metropolita krakowski podkreślił, że Jezus Chrystus jest Prawdą i nauczycielem prawdy. Zadaniem wszystkich wierzących jest uświęcanie siebie, poprzez posłuszeństwo Prawdzie. Arcybiskup zaznaczył, że dramat człowieka rozgrywa się w obrębie triady: obiektywna prawda, sumienie, wolność. – Jest Chrystus jako najwyższa Prawda, są obiektywne wartości, które są odblaskiem Chrystusa, a my musimy tę Prawdę i te wartości rozpoznać jako prawdziwe. Dokonuje się to w tym sanktuarium, które znajduje się w każdym i każdej z nas – tym sanktuarium jest właściwie ukształtowane sumienie – mówił metropolita zaznaczając, że tylko wtedy, kiedy człowiek okazuje posłuszeństwo głosowi sumienia jest autentycznie wolny. 

Arcybiskup zwrócił uwagę, że ten dramat posłuszeństwa prawdzie rozgrywa się w epoce, która ogłosiła się „czasem post-prawdy”. – Niełatwo się w tym wszystkim odnaleźć, kiedy naszą codzienną rzeczywistością rządzą fake newsy; kiedy rzeczywistość społeczną i polityczną pragnie budować się na ewidentnych, niekiedy wprost bezczelnych kłamstwach urągających ludzkiej inteligencji; kiedy wolność głosi się jako dowolność, jako ciągłą uległość kaprysom i przyjemnościom, głównie o charakterze zmysłowym – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że to nie jest wolność, ku której człowieka wyswobodził Chrystus i którą głosił św. Jan Paweł II. 

– Abyście nieustannie mieli odwagę pogłębiać swoją wiedzę o świecie, o człowieku, o Bogu. Abyście stawali się każdego dnia ludźmi prawego sumienia, stając się przez to dziećmi światłości. Abyście uczyli się żyć autentyczną wolnością, ku której wyswobodził was Chrystus. Aby jaśniał w was – a poprzez was jaśnieli inni – blask prawdy, która jest tak jasna, tak dostojna, tak świetna, tak wspaniała. Abyście jaśnieli blaskiem łaski tej Prawdy, którą jest nasz Pan Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka – zakończył metropolita modląc się za stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej