Prawdziwymi apostołami tajemnicy Bożego Narodzenia nazwał bp Jan Zając kolędników misyjnych, którzy spotkali się 27 stycznia 2024 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

– Dla św. Jana Pawła II wasz wiek był zawsze bardzo ważny, ponieważ stawiał na młodych – mówił na początku liturgii ks. Sebastian Kozyra witając młodych kolędników misyjnych i zachęcał, by „w domu św. Jana Pawła II czuli się jak u siebie”.

Bp Jan Zając witając dzieci i młodzież stwierdził, że są „świadkami i uczestnikami wielkiej tajemnicy Bożego Narodzenia”, którą dzielili się w czasie wędrówki po rodzinach i domach podczas kolędowania misyjnego. – Witajcie prawdziwi apostołowie tajemnicy Bożego Narodzenia – mówił honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W czasie homilii biskup porównał kolędników misyjnych do mędrców ze Wschodu, którzy złożyli dary Nowonarodzonemu Jezusowi. – Złoto objawia się jako najpiękniejsza prawda, że Bóg nas tak umiłował, że posłał nam Swojego Syna, że jesteśmy zbawieni, że jesteśmy tymi, którzy będą przeżywać wielką radość szczęścia wiecznego w niebie – mówił bp Jan Zając dodając, że skarb Bożej mądrości, którą mają w sercach, dzieci zaniosły zarówno do odwiedzanych w czasie kolędowania domów, ale przekazują go także tym wszystkim, którzy na misjach oczekują na „dar złota miłości Bożej”.

Biskup zauważył, że kadzidło złożone przez mędrców ze Wschodu jest symbolem modlitwy, którą dzieci zanoszą szczególnie za swoich rówieśników na wszystkich kontynentach. Mirra jest z kolei znakiem ofiar, które dzieci otrzymały w czasie kolędowania i przekażą na potrzeby misji. – To będzie wielki znak i głębokiej wiary, i pełnej ufności nadziei, i gorącej miłości – mówił bp Jan Zając. Zachęcał, by „serca płonęły miłością”, a ręce były zawsze gotowe nieść pomoc tym, którzy czekają na pomoc materialną, ale przede wszystkim czekają na miłość.

Na zakończenie liturgii wszystkim kolędnikom podziękował ks. Tadeusz Dziedzic. – Wy jesteście tymi, którzy przypominają całej wspólnocie, że wszyscy jesteśmy misjonarzami – mówił dyrektor Wydziału Misyjnego krakowskiej kurii. Podziękował także za wszystkie ofiary złożone na rzecz misji. Zaznaczył, że dzieci przekazują co roku ponad 100 tys. zł na ten cel. – To jest wasz wkład w dzieło misyjne Kościoła – wasza modlitwa i wasze ofiary – podkreślał ks. Tadeusz Dziedzic.

Bp Jan Zając przed błogosławieństwem zaznaczył, że mędrcy ze Wschodu nie zatrzymali się w Betlejem, ale z orędziem o Bożej miłości do człowieka poszli do swoich krajów. Zachęcał młodych, by swoją modlitwą, ofiarą i miłością ogarniali wszystkich, którzy przyjmują, ale także tych, którzy głoszą Ewangelię w krajach misyjnych.

Przed Mszą św. dzieci zgromadzone przy sanktuarium św. Jana Pawła II mogły wziąć udział w różnych zabawach, konkursach, targach misyjnych czy spotkać misjonarzy. Po Eucharystii przygotowano dla kolędników misyjnych quest „Wyprawa odkrywców JPII”. Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych zorganizował Wydział Misyjny Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

 

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej