– Jedynie Bóg Ojciec tak pięknie przedstawiany w Chrystusowej przypowieści, usłyszy skołatane ludzkie serce, wybiegnie mu na spotkanie, obejmie za szyję, przytuli, wybaczy. Stąd tak ważną rzeczą jest, by tworzyć dzieła muzyczne godne tego przesłania i wykonując dzieła muzyki, zwłaszcza podczas Mszy św. sprawiać, by duch człowieka znalazł ukojenie w Tym, który do końca nas umiłował – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas X Pielgrzymki Muzyków Kościelnych do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

 

Na początku Mszy św. kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II, ks. Tomasz Szopa, powitał uczestników pielgrzymki. – Wiemy jak wrażliwy na piękno, także na piękno muzyki był św. Jan Paweł II. Sam lubił śpiewać i nawet prywatnie modlił się, śpiewając – zauważył. Przywitał także wszystkich zebranych duchownych i wyraził radość z obecności metropolity krakowskiego.

W homilii arcybiskup mówił, że prawda o Bogu bogatym w miłosierdzie z najwyższą mocą rozbrzmiała, gdy na ziemi pojawił się Jego Syn Jednorodzony Jezus Chrystus. Metropolita wskazał dwie postawy ludzi wobec Zbawiciela: faryzeusze byli przepełnieni pychą, zakłamaniem oraz mieli przekonanie o swej wyższości. Natomiast celnicy i grzesznicy uznawali swoją grzeszność i szukali u Jezusa ratunku. Zbliżali się do Światłości Świata i Prawdy Najwyższej, aby znaleźć miłosierdzie. Nie bali się okazać, że to w Chrystusie jest ich nadzieja i moc powstawania ze zła. – Boże miłosierdzie jest tak wielkie, że – po ludzku rzecz biorąc – zadowoli się pierwszym odruchem powrotu do Ojca – zauważył metropolita, wskazując na przykład syna marnotrawnego. – Bóg, którego objawił nam Jezus Chrystus to Bóg, który pierwszy wybiega na spotkanie człowieka i okazuje mu swoją wprost niewyobrażalną miłość – dodał.

Stwierdził, że muzyka wyraża to, czego nie da się ująć słowami: ludzkie uniesienia, marzenia, lęki i nadzieje. Sztuka religijna musi natomiast zachowywać najwyższy poziom wartości estetycznej. Muzyk wydobywa pod natchnieniem geniuszu najwspanialsze dźwięki, będące wyrazem jego ducha i pobudzające wszystkich, którzy z jego dziełem mogą się spotkać poprzez jego wykonywanie i słuchanie. – W ciągu całych dziejów chrześcijaństwa, od samego początku przepowiadaniu Ewangelii towarzyszy muzyka – podkreślił metropolita. Mówił o dwóch rodzajach muzyki, które rozwijały się w Kościele: chorał gregoriański i muzykę polifoniczną. Powiedział, że utwory będące kompozycjami Mszy św. są przepełnione pięknem. Wskazał na „Kyrie eleison”, które niesie dramaturgię i „Agnus Dei”, będące wołaniem o łaskę i pokój. – Jedynie Bóg Ojciec tak pięknie przedstawiany w Chrystusowej przypowieści, usłyszy skołatane ludzkie serce, wybiegnie mu na spotkanie, obejmie za szyję, przytuli, wybaczy. Stąd tak ważną rzeczą jest, by tworzyć dzieła muzyczne godne tego przesłania i wykonując dzieła muzyki, zwłaszcza podczas Mszy św. sprawiać, by duch człowieka znalazł ukojenie w Tym, który do końca nas umiłował – dodał arcybiskup.

Na zakończenie przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej i duszpasterz organistów, ks. Grzegorz Lenart, podziękował metropolicie za przyjęcie zaproszenia. – Jestem niezwykle wdzięczny księdzu arcybiskupowi, że jak dyrygent stojący przed orkiestrą, potrafi w tej naszej symfonii życia pokazywać nam batutą słowa nie tylko trudne momenty, ale ukazuje nam sposób ich rozwiązania, którym jest bezgraniczne zaufanie Bogu miłosiernemu – powiedział i wyraził wdzięczność za troskę o muzyków kościelnych. Podziękował także zebranym duszpasterzom, pielgrzymom i wiernym oraz organizatorom wydarzenia.

Przedstawiciele muzyków kościelnych zapewnili, że prawdę o Bogu który do końca umiłował człowieka, zaniosą do swych wspólnot i parafii. Podkreślili, że modlą się za arcybiskupa i zawsze kierują w jego stronę wyrazy wdzięczności.

Uczestnicy jubileuszowej X Pielgrzymki Muzyków Kościelnych do Sanktuarium św. Jana Pawła II mogli wziąć udział we wspólnej Liturgii Godzin oraz wysłuchać konferencji ks. dr. Grzegorza Piekarza. Po Mszy św., której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, pielgrzymi udali się na wspólny posiłek. W ramach wydarzenia miał miejsce również Dzień Skupienia Organistów.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej