Serdecznie zapraszamy na koncert w wykonaniu Chóru i Orkiestry Sanktuarium św. Jana Pawła II i Chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” w Niedzielę Palmową, 24 marca 2024 r.

godz. 17.00 – Msza św.
godz. 18.00 – koncert

 

Koncert pasyjny jest kompilacją pieśni wielkopostnych występujących w tradycji Kościoła oraz utworów, które -zbliżone w warstwie słownej -nawiązują do okresu Wielkiego Postu.

Koncert jest próbą połączenia bogatej spuścizny chorału gregoriańskiego ze współczesnymi pieśniami religijnymi, które powstały w ciągu wielu lat istnienia Kościoła. Dlatego w programie znalazły się utwory wykonywane w języku łacińskim i polskim, znane oraz nie znane.

Program koncertu został zbudowany w formie ilustracji muzycznych do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej. Autorami opracowań wszystkich utworów są współcześnie żyjący artyści i kompozytorzy, których język i gust  muzyczny jest na wskroś nowoczesny.

Odbiorca koncertu może więc usłyszeć bogatą, współczesną harmonię, znaleźć stylistyczne odniesienia  do muzyki filmowej, a przy tym zauważyć nawiązanie do czasów średniowiecza. Pieśni chóru i solistów, z udziałem akompaniującej orkiestry, przeplatane są utworami  instrumentalnymi. Wybór tych ostatnich nie jest przypadkowy.

Utwory wykonane przez samą orkiestrę łączą się bowiem z wyśpiewanymi treściami pasyjnymi lub w swoim nastroju dopełniają kreacje wokalne. Koncert – w założeniu – ma sprzyjać pogłębieniu nie tylko  wrażeń artystycznych u słuchającego, ale przede wszystkim prowadzić go do refleksji nad sensem cierpienia i  śmierci. Autor programu nie chciałby jednak zatrzymać odbiorcę jedynie w tej sferze rozmyślań lecz sprawić, by poprzez muzykę i treści w niej zawarte znalazł takie wartości, które sprawią, że wyjdzie z  koncertu z nadzieją.