– Boże miłosierdzie może uzdrowić rany. Boże miłosierdzie w sakramencie pokuty i pojednania, ale także Boże miłosierdzie objawiające się w czasie Mszy św. i Komunii św. – mówił ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II, podczas Święta Miłosierdzia w Łagiewnikach. 

W homilii ks. Tomasz Szopa wskazał na kontekst czasowy Niedzieli Miłosierdzia, która przypada na ósmy dzień Oktawy Wielkanocy. – Zmartwychwstanie Jezusa jest najważniejszym wydarzeniem w historii świata, ludzkości Kościoła. Dlatego Kościół jego przeżywanie przedłuża aż na osiem dni – zauważył. Wydarzenia przeżywane podczas Oktawy najpełniej objawiają Boże miłosierdzie, dlatego Jezus pragnął by tego dnia obchodzić Święto Miłosierdzia Bożego.

– Miłosierdzie to absolutna, bezwarunkowa, przebaczająca miłość, która jest odpowiedzią na przerażające zło, jakie dotyka Pana Jezusa – Wcielonego Syna Bożego – stwierdził kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II. – Męka była okazją dla Pana Jezusa, by objawić przebaczającą miłość Boga, aby objawić Boże miłosierdzie. Jezus z krzyża objawia to miłosierdzie, mówiąc „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią” – dodał. Zwycięstwo miłosiernej miłości dokonało się już na krzyżu, a zmartwychwstanie było konsekwencją tego zwycięstwa. – Kiedy klękamy u kratek konfesjonału, doświadczamy skutków męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Doświadczamy Jego miłosierdzia – podkreśli. Mówił, że każda Msza św. uobecnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Zbawiciela, a zatem jest nieustannym źródłem Bożego miłosierdzia. Przypomniał, że w Archidiecezji Krakowskiej trwa Kongres Eucharystyczny, kiedy Kościół zaprasza do odkrywania tajemnicy Bożego miłosierdzia także w Eucharystii.

Przywołał postać przyjaciółki Karola Wojtyły, Wandy Półtawskiej, która przeżyła w obozie piekło na ziemi. Po wojnie wróciła do Krakowa i szukała pomocy, ponieważ trauma nie pozwalała jej normalnie żyć. Żadna z rad specjalistów nie dawała jej ukojenia, aż wreszcie trafiła podczas spowiedzi na ks. Karola Wojtyłę, który kazał jej przychodzić codziennie na Mszę św. i przystępować do Komunii. Ta rada wiele zmieniła w życiu Wandy i pomogła zaleczyć jej rany. Ks. Tomasz Szopa powiedział, że każdy ma w sobie jakieś cierpienie, które utrudnia funkcjonowanie. – Boże miłosierdzie może uzdrowić rany. Boże miłosierdzie w sakramencie pokuty i pojednania, ale także Boże miłosierdzie objawiające się w czasie Mszy św. i Komunii św. – podkreślił i na zakończenie homilii przywołał dwa fragmenty „Dzienniczka”, mówiące o Eucharystii. – Starajmy się jak najczęściej uczestniczyć we Mszy św. i przystępować do Komunii św. Wzorem apostołów Bożego miłosierdzia, odkrywajmy niewyczerpane zdroje Bożego miłosierdzia, które spływają na nas w sakramentach – dodał.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w łagiewnickim sanktuarium podczas Mszy św. o 10:00, wybrzmiały słowa aktu zawierzenia życia nienarodzonych dzieci Bożemu Miłosierdziu. Akt można podpisać osobiście w święto Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, lub do końca trwania peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów tutaj. Inicjatorem wydarzenia jest abp Marek Jędraszewski.

Niedziela Miłosierdzia – Playlista.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej