Piknik odbywający się w ramach Archidiecezjalnego Święta Rodziny zgromadził w niedzielne popołudnie przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie wielu młodszych i starszych uczestników.

Już po raz kolejny Centrum Jana Pawła II wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Fundacją Towarzyszenia Rodzinie im. prof. Stanisława Grygiela zorganizowało piknik na terenach zielonych przy sanktuarium. – Św. Jan Paweł II, który jest patronem rodzin, gromadzi nas podczas niedzielnych Mszy św. dla dzieci o godz. 11. Tegoroczny piknik jest zwieńczeniem całego roku naszej wspólnej modlitwy oraz zajęć z Akademii Rodzinnej, które odbywają się właśnie po Eucharystii i są prowadzone przez Instytut – wyjaśnia ks. Sebastian Kozyra, dyrektor IDMJP2.

Atrakcje przygotowane przez organizatorów sprawiały radość dzieciom, jak i dorosłym: gry, dmuchańce, koncerty oraz tańce, a także pokaz pracy służb mundurowych, strzelanie z łuku i symulator dachowania. Dodatkowo na stoiskach wspólnot i instytucji czekały różne zadania do wykonania oraz upominki. Rodzinnie czy indywidualnie – każdy miał okazję dobrze się bawić. – Taki piknik to świetny pomysł na spędzenie niedzieli. Świętowanie całą rodziną jeszcze bardziej nas do siebie zbliża. Warto było podejść do każdego namiotu – przyznała Anna.

Ważną częścią rodzinnego wydarzenia były również obchody Światowego Dnia Uchodźcy przygotowane przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Nieocenioną pomocą, w którą mogli włączyć się uczestnicy pikniku, była akcja krwiodawstwa „Kropla dobra”. To wspólna inicjatywa uchodźców z Ukrainy mieszkających w Polsce, w tym podopiecznych Caritas, ich znajomych oraz rodzin i Polaków.

– Nie mogło nas tu dzisiaj nie być, bo gdzie są ludzie, tam jesteśmy i my – zaznaczyła Wasylina Wenger z Caritas. – To bardzo dobra niedziela. Dużo miłych rozmów i uśmiechów. Dzieci opowiadały o swoich rodzinach, rysowały je i dostawały za to pluszaka. Mamy nadzieję, że już zawsze będą go kojarzyły ze swoimi bliskimi. Udało się też udzielić konsultacji kilku osobom – podsumowała. Centrum od blisko dwóch lat zapewnia wsparcie w codziennym życiu potrzebującym migrantom i uchodźcom znajdującym się na terenie naszej diecezji. Mogą oni skorzystać z pomocy psychologicznej, kursów językowych, doradztwa zawodowego oraz zajęć integracyjnych.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Zdjęcia: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II