Wspomnienie Matki Bozej z Aparecidy – 12 października

Częstochowska, Fatimska, Kalwaryjska, Ostrobramska… te wizerunki Maryi znamy wszyscy. Ale o Matce Bożej z Aparecidy słyszał raczej mało kto z nas. Historia figury Matki Bożej z Aparecidy rozpoczyna się w 1717 roku. Wtedy to mieszkańcy miejscowości Guaratinguetá zostali powiadomieni o przyjeździe ważnego gubernatora stanu Sao Paulo i Minas Geras, dla którego postanowiono wydać huczną ucztę przygotowaną z dań rybnych. Zadanie złowienia ryb powierzono trzem rybakom.
Po wielu godzinach połowu nie udało się im jednak złowić żadnej ryby. Zniechęceni, postanowili po raz ostatni zarzucić sieci. Ku ich zdumieniu, w sieci odnaleźli nie ryby, a… korpus drewnianej figury. Rybacy postanowili powtórnie zarzucić sieci – natychmiast ujrzeli w nich brakujący element figurki – głowę Matki Bożej. Według przekazów dwa elementy połączyły się w taki sposób, że nie można ich było od siebie odłączyć. Zaraz po tym zdarzeniu, rybacy wyłowili mnóstwo ryb. Matka Boża z Aparecidy początkowo była czczona przez tylko rybaków, dziś jest patronką Brazylii. Figurka ma zaledwie 40 cm. wysokości i znajduje się w największej bazylice poświęconej Maryi na świecie. Zatem najmniejsza figurka Maryi czczona jest w największej bazylice świata. Wspomnienie Matki Bozej z Aparecidy przypada na 12 października.
W tym dniu o godzinie 19.00 w dolnym kościele naszego Sanktuarium na Eucharystii zgromadzili się mieszkańcy Brazylii, przebywajacy w Krakowie i osoby z nimi związane. Mszy Świętej przewodniczył mieszkający na terenie naszego sanktuarium ojciec Jonasz Magno de Oliviera, pochodzący z Brazylii.
Eucharystię koncelebrował ksiądz Kanonik Tomasz Szopa, kustosz naszego sanktuarium. Msza Święta celebrowana była w języku portugalskim. Przy ołtarzu wyeksponowano kopię figurki Matki Bożej z Aparecidy. Zwieńczeniem uroczystości była radosna agapa. Kto wie, może wspomnienie Madonny z Aparecidy wpisze się na stałe w kalendarz naszego Sanktuarium?