W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie 17 stycznia 2024 roku odbyło się Kolędowanie Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

– Niech nasze wybory będą kierowane miłością, szacunkiem i troską o drugiego człowieka; niech Jezus będzie dla nas wzorem a Jego nauki drogowskazem w naszym życiu – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie spotkania opłatkowego Ruchu Światło-Życie w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Bp Robert Chrząszcz w czasie homilii zwrócił uwagę, że Eucharystia jest też nazywana łamaniem chleba i odnosi się do pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy właśnie w czasie Mszy św. dzielono między jej uczestników bochenek kwaszonego chleba. – Łamanie chleba ma głębokie znaczenie gdyż jest znakiem budowania wspólnoty, znakiem dzielenia się. Jeden chleb jest łamany, aby wielu mogło go spożywać – mówił krakowski biskup pomocniczy dodając, że dziś ten gest będzie wyrażony także po Eucharystii w czasie spotkania opłatkowego. – To nie tylko pokarm, ale także symbol naszej jedności, wspólnoty i miłości – zaznaczył.

Biskup stwierdził, że opłatek przywołuje do prostoty i prawdziwych wartości, zachęca do zatrzymania się i zebrania myśli. Opłatek jest też symbolem pokory. Biskup zauważył, że dziś obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce a przebiega pod hasłem: „Szalom/Pokój – Dar Boga”. – Opłatek to również znak pojednania – dodawał zachęcając do zastanowienia się nad naszymi relacjami z innymi i naszą gotowość do przebaczenia i budowania mostów między sobą. – Jezus wraz ze swoim narodzeniem przyniósł nam nadzieję na nowe życie, na odnowienie relacji i pokój w sercach – mówił bp Robert Chrząszcz.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu człowieka z uschłą ręką biskup pytał, czy także my dziś jesteśmy gotowi otworzyć się na moc Jezusa, przyjąć Jego nauczanie i Jego uzdrowienie. Zauważył, że Jezusowe pytanie o to, czy w szabat można czynić dobro stawia człowieka przed wyborem między dobrem a złem, między życiem a śmiercią, między pokojem a wojną. – Niech ta opowieść z Ewangelii będzie dla was konkretnym przykładem, może nawet światłem – niech nasze wybory będą kierowane miłością, szacunkiem i troską o drugiego człowieka; niech Jezus będzie dla nas wzorem a Jego nauki drogowskazem w naszym życiu – mówił biskup życząc owocnej refleksji nad własnym postępowaniem i wyborami.

Przed błogosławieństwem biskup posłał członków Ruchu Światło-Życie na rekolekcje zimowe dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin Domowego Kościoła. Podczas spotkania opłatkowego kolędowały różne wspólnoty i diakonie Ruchu Światło-Życie z Archidiecezji Krakowskiej.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej