Dzień Katechetyczny w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie
– Tylko głoszenie Chrystusa daje klucz do autentycznego humanizmu. Nasze posłannictwo, głoszenie Chrystusa w szkołach jest fundamentalnym głoszeniem humanizmu, pełnej prawdy o człowieku. Jest naszą służbą drugiemu człowiekowi, by poznał swą wielkość – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w ramach Dnia Katechetycznego, który odbył się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
W homilii arcybiskup powiedział, że od początku nauczanie religii jest solą w oku niektórych osób. Podnoszą one argument, że nauczanie religii będzie źródłem nietolerancji i przemocy. Te środowiska wiedzą, jakim niebezpieczeństwem dla głoszonych przez nie ideologii jest prawda Ewangelii, z którą muszą przegrać. Kościół troszczy się o głoszenie prawdy o Chrystusie, wbrew wszelkim antychrystom, zgodnie ze słowami św. Jana. – Iluż jest dziś takich, którzy nie uznają ani Ojca, ani Syna? Jakżeż boleśnie doświadczamy kolejnych profanacji krzyża, Eucharystii, poniżenia godności Matki Najświętszej? Jak wielu jest pośród nas antychrystów? – pytał metropolita. – Konsekwencją tego co głoszą antychryści jest odrzucenie prawdy. Najpierw prawdy o samym, człowieku, o tym kim on jest w samym zamyśle Boga-Stwórcy. Stąd ideologia gender, którą wciska się nieustannie do serc nawet małych dzieci. To podważenie prawdy o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny. To tworzenie pseudorodzin i pseudowspólnot, które są antychrystyczną alternatywą do prawdy o rodzinie, objawionej nam przez Boga, potwierdzonej i rozszerzonej w nauczaniu Jezusa Chrystusa – wskazał metropolita. Stwierdził, że wobec tego także do zebranych są skierowane słowa Jezusa: „Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
Św. Paweł pisał, że chrześcijanie otrzymali Ducha Świętego, którego mocą głoszą prawdę Bożą. Prowadzi to do konfliktu ze światem, którego Apostoł Narodów nazwał konfliktem między człowiekiem zmysłowym, a duchowym. Metropolita powiedział, że można ze współczuciem spojrzeć na ludzi, których mądrość ogranicza się wyłącznie do poznania zmysłowego. Człowiek duchowy rozsądza wszystko, lecz sam nie jest sądzony. Dokonuje on właściwej oceny dobra i zła i podąża jedynie za tym, co dobre. „Któż więc poznał zamysł Pana tak, by Go mógł pouczać? My właśnie znamy zamysł Chrystusowy” – pytał św. Paweł.
– Nasza wielkość nie pochodzi z nas, ale z Bożego Ducha, z samego Chrystusa, który jest fundamentem Kościoła i przewodzi nam w wierze – zauważył arcybiskup. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił o początkach chrześcijaństwa, wskazując na wielką rolę Kościoła w historii Polski. Ojciec Święty zauważał także, że człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa. – Tylko głoszenie Chrystusa daje klucz do autentycznego humanizmu. Nasze posłannictwo, głoszenie Chrystusa w szkołach jest fundamentalnym głoszeniem humanizmu, pełnej prawdy o człowieku. Jest naszą służbą drugiemu człowiekowi, by poznał swą wielkość – wskazał arcybiskup. „Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski – przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli przez tę ziemię” – mówił św. Jan Paweł II. Ojciec Święty zauważał także, że tego, co polski naród wniósł w rozwój człowieczeństwa, nie sposób zrozumieć i docenić bez Chrystusa. Metropolita krakowski podkreślił, jak ważnym jest, by znać historię Polski, z której wszyscy Polacy mają prawo być dumni.
Przypomniał również, że niedługo będzie obchodzony Dzień Wychowania. Z tej okazji Episkopat Polski wystosował list, którego treść jest związana z postacią św. Józefa Bilczewskiego. Jako arcybiskup napisał list pasterski, skierowany do uczniów i nauczycieli, zawierając w nim prawdę o Chrystusie, do której należy stale wracać. „Jest w Nim prawda bez zarozumiałości, skromność bez afektacji, stałość bez uporu, miękkość bez pobłażliwości, powaga bez wyniosłości, życzliwość bez słabości, umartwienie bez wyszukanej ostrości, pokora razem z godnością, prostota razem z dostojnością, największa ruchliwość obok najgłębszego spokoju, modlitwa, ale i praca, nienawiść do złego, ale współczucie dla złych (…) ukochanie samotności, ale też oddanie się życiu towarzyskiemu, o ile tego wymagało Jego posłannictwo” – wskazywał.
– Chrystus wzywa nas, byśmy szli Jego drogami. By nasze serce było na wzór Jego. Cichego i pokornego. Wtedy obiecuje, że znajdziemy spokój dla naszych dusz. Wiemy, że jeśli takim będziemy Go głosić, to wiele innych dusz dzięki naszemu świadectwu znajdzie upragniony spokój – zakończył abp Marek Jędraszewski.
Źródło: Biuro Archidiecezji Krakowskiej
XXII Niedziela Zwykła - 28 VIII 2022 r.
- Kalendarz liturgiczny:
Poniedziałek (29.08) – męczeństwa św. Jana Chrzciciela
Sobota (3.09) – św. Grzegorza Wielkiego.
- Informujemy, że w sobotę 27 sierpnia otwarto Trasę Łagiewnicką. W poniedziałek, 29 sierpnia uruchomiona zostanie trasa tramwajowa łącząca Kurdwanów z Łagiewnikami. Nowym torowiskiem pojadą linie 10, 11 oraz 50.
- Chór wielogłosowy Nie lękajcie się, działający przy naszym Sanktuarium rozpoczyna po wakacjach swoje cotygodniowe próby w najbliższy wtorek o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy do współpracy nowych członków chóru i ogłaszamy nabór do sekcji sopranów, altów, tenorów i basów.
- Również działający przy naszym Sanktuarium młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny Młode Uwielbienie ogłasza nabór do sekcji wokalnej dla dzieci w wieku od 12 do 16 lat, posiadających predyspozycje muzyczne. Chętnych prosimy o zgłaszanie się w zakrystii. Zespół można będzie usłyszeć w przyszłą niedzielę 4 września podczas Mszy św. o godz. 11.00.
- Zapraszamy na Eucharystię oraz modlitwę w intencji małżonków, z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, w najbliższy piątek, 2 września o godz. 19.00, w górnym kościele. Podczas Pierwszych Piątków Małżonków modlimy się za małżeństwa, aby przezwyciężały trudności i doświadczały radości miłości.
- W sobotę, 3 września, swoją pielgrzymkę będą przeżywać Wojownicy Maryi z rodzinami. W naszym sanktuarium będą się modlić na Eucharystii o godz. 12.00 oraz na adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 15.30.
- Również w sobotę o godz. 17.00 Msza Święta w intencji członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a po niej modlitwa różańcowa. Zachęcamy do modlitwy w intencji trzeźwości.
- W przyszłą niedzielę, 4 września, na mszy świętej o godz. 11.00 poświęcimy tornistry szkolne dla dzieci. Zapraszamy do wspólnej modlitwy u progu nowego roku szkolnego.
- Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas Mszy świętych oraz do skarbon. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
XXI Niedziela Zwykła - 21 VIII 2022 r.
Kalendarz liturgiczny:
- Poniedziałek (22.08) – NMP Królowej,
- Środa (24.08) – św. Bartłomieja,
- Piątek (26.08) – NMP Częstochowskiej
- Sobota (27.08) – św. Moniki.
- Wypoczywającym na wakacjach i urlopach, życzymy dobrego czasu, odpoczynku i doświadczenia kochającego Boga.
- Na sobotę – 27 sierpnia – zaplanowano otwarcie Trasy Łagiewnickiej. Inwestycja pomoże w lepszej komunikacji Krakowian oraz pielgrzymów przybywających do naszego Sanktuarium oraz sąsiedniego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
- W sobotę po wieczornej Mszy św. zapraszamy na modlitwę różańcową.
- W przyszłą niedzielę, jak każdego 28 dnia miesiąca, przeżywać będziemy nabożeństwo ku czci św. Szarbela. O godzinie 17:00 Msza św., a następnie nabożeństwo ku czci Świętego Mnicha z Libanu.
- Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas Mszy świętych oraz do skarbon. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza św. w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
XX Niedziela Zwykła - 14 VIII 2022 r.
Kalendarz liturgiczny:
- Poniedziałek (15.08) – Uroczystość Wniebowzięcia NMP – porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę, na każdej mszy świętej odbędzie się poświęcenie ziół i kwiatów,
- Środa (17.08) – św. Jacka,
- Sobota (20.08) – św. Bernarda.
- Wypoczywającym na wakacjach i urlopach, życzymy dobrego czasu, odpoczynku i doświadczenia kochającego Boga.
- Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie wspólnie z Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!” organizuje w dniu dzisiejszym szereg wydarzeń z ramach Nocy Cracovia Sacra. Dzisiaj od godziny 15.00 do 18.00 będzie można zwiedzać z przewodnikiem nasz kościół, Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego, wystawę „Kim jest Człowiek z Całunu?” oraz wyjechać na Wieżę Fatimską. Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o pełnych godzinach. Natomiast o godz. 18.30 odbędzie się koncert zatytułowany „On niesie pojednanie” w wykonaniu Mateusza Ziółko wraz z zespołem. Szczegóły na plakatach i stronach internetowych organizatorów. Serdecznie zapraszamy!
- We wtorek, jak 16-go każdego miesiąca, serdecznie zapraszamy na Mszę św. i nabożeństwo Getsemani o godz. 17.00.
- W piątek (19.08) zapraszamy na mszę świętą w intencji chorych transmitowaną przez TVP3 o godz. 17.10.
- W sobotę po wieczornej Mszy św. zapraszamy na modlitwę różańcową.
- Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas Mszy świętych oraz do skarbon. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
Wolontariuszka z USA dla uchodźców z Ukrainy
Od otwarcia drzwi Domu Pielgrzyma znajdującego się przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie dla gości uciekających z Ukrainy przed wojną minęło już ponad pół roku. Udostępnienie Domu Pielgrzyma na ten cel nie byłoby możliwe bez materialnego wsparcia ze strony ludzi dobrej woli. Każdego dnia oferujemy im pełne wyżywienie - zimne oraz ciepłe posiłki, owoce, warzywa, słodkie i słone przekąski oraz napoje. Nasi goście do swojej dyspozycji mają także znajdujące się w obiekcie urządzenia, tj. pralkę, lodówkę, żelazko, komputer, mikrofalówkę, drukarkę oraz wifi. W miarę potrzeb oferowana jest im także pomoc lekarska, pomoc w załatwianiu formalności czy wypełnianiu dokumentów, a także transport.
Ks. Kard. Michael Czerny w Sanktuarium św. Jana Pawła II.
XIX Niedziela Zwykła - 7 VIII 2022 r.
Kalendarz liturgiczny:
- Poniedziałek (08.08) – św. Dominika,
- Wtorek (09.08) – św. Teresy Benedykty od Krzyża,
- Środa (10.08) – św. Wawrzyńca,
- Czwartek (11.08) – św. Klary
- Sobota (13.08) – NMP Kalwaryjskiej.
- Decyzją Ks. Abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego od 1 sierpnia do posługi w naszym Sanktuarium zostali skierowani dwaj kapłani: ks. Artur Czepiel i ks. Daniel Tomczak. Obaj poza posługą duszpasterką w Sanktuarium mają także odpowiedzialne zadania w Archidiecezji Krakowskiej. Ks. Artur jest Archidiecezjalnym Duszpasterzem Służby Liturgicznej oraz duszpasterzem świeckich pomocników w udzielaniu Komunii Świętej w Archidiecezji Krakowskiej. Natomiast ks. Daniel jest Notariuszem w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie. Nowych duszpasterzy serdecznie witamy, otaczamy modlitwą przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i życzymy im owocnego pełnienia woli Bożej w miejscu, do którego zostali posłani.
- Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie wspólnie z Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!” organizuje szereg wydarzeń z ramach Nocy Cracovia Sacra w przyszłą niedzielę, 14 sierpnia. W tym dniu od godziny 15.00 do 18.00 będzie można zwiedzać z przewodnikiem nasz kościół, Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego, wystawę „Kim jest Człowiek z Całunu?” oraz wyjechać na Wieżę Fatimską. Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o pełnych godzinach. Natomiast o godz. 18.30 odbędzie się koncert zatytułowany „On niesie pojednanie” w wykonaniu Mateusza Ziółko wraz z zespołem. Szczegóły na plakatach i stronach internetowych organizatorów. Serdecznie zapraszamy!
- Wypoczywającym na wakacjach i urlopach, życzymy dobrego czasu, odpoczynku i doświadczenia kochającego Boga.
- Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas Mszy świętych oraz do skarbon. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
Sanktuarium w ramach Cracovia Sacra
Kard. Stanisław Dziwisz: Pueri Cantores to szkoła wiary i życia
– Pueri Cantores to szkoła wiary i życia, szkoła miłości Boga i bliźniego, szkoła szczególnej służby w Kościele i dla Kościoła. Potrzeba nam takich szkół – mówił kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie XI Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores, w czasie uroczystej Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, 31 lipca 2022r.
W czasie homilii, nawiązując do psalmu, kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę, że pragnienie i gotowość wielbienia Pana Boga za Jego wielkie dzieła są potrzebne współczesnemu światu, który często zapomina o swym Stwórcy, traci wrażliwość wobec wielkości i piękna stworzonego świata, wybierając taki styl życia, jakby Bóg nie istniał. Metropolita senior zachęcał młodych do dawania świadectwa o doświadczeniu obecności i miłości Boga w swoim życiu. – Jak wyraził się niegdyś papież Benedykt XVI, mamy być niejako piątą Ewangelią, dzięki której Dobra Nowina o Bogu kochającym i zbawiającym człowieka dotrze do innych – mówił kardynał zaznaczając, że charyzmatem chórzystów i chórów skupionych w Polskiej Federacji Pueri Cantores jest głoszenie wielkości, dobroci i miłosierdzia Boga przez piękny śpiew, porywający ludzkie serca do Tego, który je stworzył na swój obraz i podobieństwo. – Taki śpiew, taka chóralna modlitwa ewangelizuje w pierwszym rzędzie tych, którzy ją podejmują – formuje ich umysły i serca, uczy wrażliwości, otwiera oczy na piękno stworzenia, przygotowuje do dojrzałego chrześcijańskiego życia. Możemy bez przesady powiedzieć, że Pueri Cantores to szkoła wiary i życia, szkoła miłości Boga i bliźniego, szkoła szczególnej służby w Kościele i dla Kościoła. Potrzeba nam takich szkół – podkreślał.
Świadek życia św. Jana Pawła II zwrócił uwagę młodzieży na postać patrona sanktuarium na Białych Morzach, gdzie uroczyście kończył się Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores. Kardynał podkreślił, że życie i służba Ojca Świętego stały się „pieśnią sławiącą Boga – pieśnią rozbrzmiewającą nadal na wszystkich kontynentach”, choć od jego odejścia do domu Ojca minęło już siedemnaście lat. – Jan Paweł II głosił niezmordowanie Ewangelię Jezusa Chrystusa i docierał z nią do najdalszych zakątków świata. Głosił Ewangelię wiarygodnie, bo sam nią żył, kochając i służąc. Jako młody człowiek odczytał swoje osobiste powołanie do podjęcia służby jako kapłan. Poszedł za Chrystusem, utożsamił się z Nim i oddał się sprawie, dla której Chrystus przyszedł na ziemię – mówił wieloletni papieski sekretarz.
Metropolita senior zwrócił uwagę także na łacińskie napisy nad wejściem do świątyni: NOLITE TIMERE, czyli „Nie lękajcie się” oraz APERITE PORTAS CHRISTO – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, które Jan Paweł II, wypowiedział na początku pontyfikatu. – Zdając sobie sprawę z zagrożeń i rozczarowań, z lęków i obaw świata na przełomie wieków i tysiącleci, Jan Paweł II przytoczył słowa Jezusa skierowane do przestraszonych uczniów, płynących po wzburzonym jeziorze: „Nie lękajcie się, to Ja jestem!” – mówił kardynał.
Przypomniał, że Jan Paweł II wielokrotnie i przy różnych okazjach spotykał się z chórami Pueri Cantores i słuchał ich śpiewów. Nawiązując do papieskich słów wypowiedzianych do chórzystów kard. Stanisław Dziwisz apelował do młodych śpiewaków: „Śpiewajcie zawsze na Bożą chwałę i ku pożytkowi ludzkich serc”.
Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
XVIII Niedziela Zwykła - 31 VII 2022 r.
Kalendarz liturgiczny:
- Poniedziałek (01.08) – św. Alfonsa Marii Liguoriego,
- Czwartek (04.08) – św. Jana Marii Vianneya,
- Sobota (06.08) – święto Przemienienia Pańskiego.
- Wypoczywającym na wakacjach i urlopach, życzymy dobrego czasu, odpoczynku i doświadczenia kochającego Boga.
- Zapraszamy na Eucharystię oraz modlitwę w intencji małżonków, z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, w najbliższy piątek, 5 sierpnia o godz. 19.00, w górnym kościele. Podczas Pierwszych Piątków Małżonków modlimy się za małżeństwa, aby przezwyciężały trudności i doświadczały radości miłości.
- W sobotę, 6 sierpnia o godz. 17.00 Msza Święta w intencji członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a po niej modlitwa różańcowa. Zachęcamy do modlitwy w intencji trzeźwości.
- Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas Mszy świętych oraz do skarbon. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.