Kolędnicy Misyjni w Sanktuarium św. Jana Pawła II
Prawdziwymi apostołami tajemnicy Bożego Narodzenia nazwał bp Jan Zając kolędników misyjnych, którzy spotkali się 27 stycznia 2024 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
– Dla św. Jana Pawła II wasz wiek był zawsze bardzo ważny, ponieważ stawiał na młodych – mówił na początku liturgii ks. Sebastian Kozyra witając młodych kolędników misyjnych i zachęcał, by „w domu św. Jana Pawła II czuli się jak u siebie”.
Bp Jan Zając witając dzieci i młodzież stwierdził, że są „świadkami i uczestnikami wielkiej tajemnicy Bożego Narodzenia”, którą dzielili się w czasie wędrówki po rodzinach i domach podczas kolędowania misyjnego. – Witajcie prawdziwi apostołowie tajemnicy Bożego Narodzenia – mówił honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
W czasie homilii biskup porównał kolędników misyjnych do mędrców ze Wschodu, którzy złożyli dary Nowonarodzonemu Jezusowi. – Złoto objawia się jako najpiękniejsza prawda, że Bóg nas tak umiłował, że posłał nam Swojego Syna, że jesteśmy zbawieni, że jesteśmy tymi, którzy będą przeżywać wielką radość szczęścia wiecznego w niebie – mówił bp Jan Zając dodając, że skarb Bożej mądrości, którą mają w sercach, dzieci zaniosły zarówno do odwiedzanych w czasie kolędowania domów, ale przekazują go także tym wszystkim, którzy na misjach oczekują na „dar złota miłości Bożej”.
Biskup zauważył, że kadzidło złożone przez mędrców ze Wschodu jest symbolem modlitwy, którą dzieci zanoszą szczególnie za swoich rówieśników na wszystkich kontynentach. Mirra jest z kolei znakiem ofiar, które dzieci otrzymały w czasie kolędowania i przekażą na potrzeby misji. – To będzie wielki znak i głębokiej wiary, i pełnej ufności nadziei, i gorącej miłości – mówił bp Jan Zając. Zachęcał, by „serca płonęły miłością”, a ręce były zawsze gotowe nieść pomoc tym, którzy czekają na pomoc materialną, ale przede wszystkim czekają na miłość.
Na zakończenie liturgii wszystkim kolędnikom podziękował ks. Tadeusz Dziedzic. – Wy jesteście tymi, którzy przypominają całej wspólnocie, że wszyscy jesteśmy misjonarzami – mówił dyrektor Wydziału Misyjnego krakowskiej kurii. Podziękował także za wszystkie ofiary złożone na rzecz misji. Zaznaczył, że dzieci przekazują co roku ponad 100 tys. zł na ten cel. – To jest wasz wkład w dzieło misyjne Kościoła – wasza modlitwa i wasze ofiary – podkreślał ks. Tadeusz Dziedzic.
Bp Jan Zając przed błogosławieństwem zaznaczył, że mędrcy ze Wschodu nie zatrzymali się w Betlejem, ale z orędziem o Bożej miłości do człowieka poszli do swoich krajów. Zachęcał młodych, by swoją modlitwą, ofiarą i miłością ogarniali wszystkich, którzy przyjmują, ale także tych, którzy głoszą Ewangelię w krajach misyjnych.
Przed Mszą św. dzieci zgromadzone przy sanktuarium św. Jana Pawła II mogły wziąć udział w różnych zabawach, konkursach, targach misyjnych czy spotkać misjonarzy. Po Eucharystii przygotowano dla kolędników misyjnych quest „Wyprawa odkrywców JPII”. Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych zorganizował Wydział Misyjny Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Mała Armia Janosika
Dziękujemy za zaproszenie Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
IV Niedziela Zwykła - 28 I 2024 r.
Kalendarz liturgiczny:
-
- Środa (31.01) – św. Jana Bosko,
- Piątek (2.02) – święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Poświęcenie świec na każdej mszy świętej – 8.00, 10.00, 12.00, 17.00 oraz 19.00. Świece dostępne są w zakrystii.
- Dzisiaj, jak każdego 28. dnia miesiąca, przeżywać będziemy nabożeństwo ku czci św. Szarbela, które rozpoczyna się o godzinie 17.00 Mszą świętą w intencji czcicieli Świętego Mnicha z Libanu.
- Zapraszamy na Eucharystię oraz modlitwę w intencji małżonków, z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, w piątek (2 lutego) o godz. 18.45, w górnym kościele. Podczas Pierwszych Piątków Małżonków modlimy się za małżeństwa, aby przezwyciężały trudności i doświadczały radości miłości.
- Wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego zapraszamy dzieci i młodzież w wieku przedszkolnym i szkolnym na bal karnawałowy. Przygotowano wiele atrakcji. Bal odbędzie się w przyszłą niedzielę (4 lutego) po Mszy św. o godz. 11.00 w budynku Fides. Wstęp wolny.
- Wciąż można jeszcze nabyć w zakrystii płytę z kolędami i pastorałkami nagraną przez młodzieżowy zespół muzyczny Młode Uwielbienie, działający przy naszym Sanktuarium, i w ten sposób wesprzeć rozwijających swe umiejętności młodych ludzi.
- Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas mszy świętych, do skarbon oraz przelewem na konto. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiego dobra przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
Rekolekcje dla małżeństw – Komunia czy racja. Małżeńska komunikacja
Komunia czy racja. Małżeńska komunikacja.
Rekolekcje dla małżeństw trwały od 19 do 21 stycznia i odbywały się oczywiście przy Sanktuarium św. Jana Pawła II.
Były prowadzone przez zespół Boskiego Projektu, w składzie:
- ks. Dominik Chmielewski SDB
- s. Bartłomieja Sobczyk CSIC
- Małgorzata i Krzysztof Nycz
- Agnieszka i Sylwester Baczkowscy
- Dagmara Waszkiewicz
- Roksana i Andrzej Cwynar
- Joanna i Alan Matuszak
Koncert Młodego Uwielbienia
III Niedziela Zwykła - 21 I 2024 r.
- Kalendarz liturgiczny:
- Środa (24.01) – św. Franciszka Salezego,
- Czwartek (25.01) – święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła,
- Piątek (26.01) – śś. Tymoteusza i Tytusa.
- Duszpasterstwo Osób z niepełnosprawnością Barka serdecznie zaprasza na dzisiejsze spotkanie kolędowe z udziałem ks. bp. Roberta Chrząszcza i grupy muzycznej osób niewidomych Cantito o godz. 14.30 w Białej Sali. Spotkanie zakończy się wspólną Mszą św. o godz 17.00.
- Również dzisiaj o godzinie 18.00 odbędzie się koncert kolęd i pastorałek działającego przy naszym Sanktuarium młodzieżowego zespołu wokalno-instrumentalnego “Młode Uwielbienie” prowadzonego przez p. Sylwię Kościuszko. W ostatnim czasie grupa muzyczna nagrała płytę z kolędami i pastorałkami, którą już dzisiaj można nabyć w zakrystii, a za tydzień posłuchać kolęd na żywo. Dochód z ofiar za płyty będzie przeznaczony na działalność zespołu.
- W czwartek o godz. 18.00 w Białej Sali wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Czerwickim, byłym więźniem a obecnie szczęśliwym mężem i ojcem, ewangelizatorem.
- W przyszłą niedzielę, jak każdego 28. dnia miesiąca, przeżywać będziemy nabożeństwo ku czci św. Szarbela, które rozpoczyna się o godzinie 17.00 Mszą świętą w intencji czcicieli Świętego Mnicha z Libanu
- Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas mszy świętych, do skarbon oraz przelewem na konto. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiego dobra przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
Wspólnota brazylijska świętuje w Sanktuarium św. Jana Pawła II
Fot. Pedro Filipe da Silva Fotes
Spotkanie opłatkowe Ruchu Światło-Życie
W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie 17 stycznia 2024 roku odbyło się Kolędowanie Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.
– Niech nasze wybory będą kierowane miłością, szacunkiem i troską o drugiego człowieka; niech Jezus będzie dla nas wzorem a Jego nauki drogowskazem w naszym życiu – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie spotkania opłatkowego Ruchu Światło-Życie w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Bp Robert Chrząszcz w czasie homilii zwrócił uwagę, że Eucharystia jest też nazywana łamaniem chleba i odnosi się do pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy właśnie w czasie Mszy św. dzielono między jej uczestników bochenek kwaszonego chleba. – Łamanie chleba ma głębokie znaczenie gdyż jest znakiem budowania wspólnoty, znakiem dzielenia się. Jeden chleb jest łamany, aby wielu mogło go spożywać – mówił krakowski biskup pomocniczy dodając, że dziś ten gest będzie wyrażony także po Eucharystii w czasie spotkania opłatkowego. – To nie tylko pokarm, ale także symbol naszej jedności, wspólnoty i miłości – zaznaczył.
Biskup stwierdził, że opłatek przywołuje do prostoty i prawdziwych wartości, zachęca do zatrzymania się i zebrania myśli. Opłatek jest też symbolem pokory. Biskup zauważył, że dziś obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce a przebiega pod hasłem: „Szalom/Pokój – Dar Boga”. – Opłatek to również znak pojednania – dodawał zachęcając do zastanowienia się nad naszymi relacjami z innymi i naszą gotowość do przebaczenia i budowania mostów między sobą. – Jezus wraz ze swoim narodzeniem przyniósł nam nadzieję na nowe życie, na odnowienie relacji i pokój w sercach – mówił bp Robert Chrząszcz.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu człowieka z uschłą ręką biskup pytał, czy także my dziś jesteśmy gotowi otworzyć się na moc Jezusa, przyjąć Jego nauczanie i Jego uzdrowienie. Zauważył, że Jezusowe pytanie o to, czy w szabat można czynić dobro stawia człowieka przed wyborem między dobrem a złem, między życiem a śmiercią, między pokojem a wojną. – Niech ta opowieść z Ewangelii będzie dla was konkretnym przykładem, może nawet światłem – niech nasze wybory będą kierowane miłością, szacunkiem i troską o drugiego człowieka; niech Jezus będzie dla nas wzorem a Jego nauki drogowskazem w naszym życiu – mówił biskup życząc owocnej refleksji nad własnym postępowaniem i wyborami.
Przed błogosławieństwem biskup posłał członków Ruchu Światło-Życie na rekolekcje zimowe dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin Domowego Kościoła. Podczas spotkania opłatkowego kolędowały różne wspólnoty i diakonie Ruchu Światło-Życie z Archidiecezji Krakowskiej.
Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Koncert kolęd i pastorałek Chóru i Orkiestry Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie
Koncert kolęd i pastorałek Chóru i Orkiestry Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbył się 14 stycznia 2024 roku i wypełnił po brzegi nasz k(K)ościół, który nagradzał talent chórzystów i muzyków gromkimi brawami. Dostarczył wszystkim zebranym niesamowitych wrażeń.
Niespełna 80 osób wykonało dla nas 15 kolęd i pastorałek w uwspółcześnionych aranżacjach.
Dyrygent, jak zawsze – Marek Kluza
Soliści:
Sopran – Dominika Harasimowicz
Baryton – Hubert Niewiadomski
Sopran – Maja Dalbiak
Fortepian – Jonasz Kluza
Fotorelacja poniżej.
Kolejne koncerty Chóru i Orkiestry Sanktuarium już:
- 21 stycznia – Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, Msza św. o 18.00 po Mszy koncert
- 28 stycznia – Bazylika św. Floriana w Krakowie, Msza św. o 15.15 po Mszy koncert
Serdecznie zapraszamy!
DIES GREGORIANI Warsztaty Śpiewu Gregoriańskiego - 13 stycznia 2024
W sobotę 13 stycznia 2024 w Sanktuarium JPII odbyły się warsztaty śpiewu gregoriańskiego z cyklu DIES GREGORIANI organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego. Zgłosiło się 25 osób z różnych stron Polski. Warsztaty rozpoczęły się o godz. 9:00. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchać trzech wykładów oraz poznać tajniki interpretacji gregoriańskiej w praktyce.
Pod okiem o. Radosława Tomaczaka OFMconv, Błażeja Piskuły oraz Susi Ferfoglia przez cały dzień uczestnicy ćwiczyli i przygotowywali śpiewy, które wykonali na wieczornej Mszy św. w Sanktuarium JPII. Warsztaty się udały, a uczestnicy wyrażali chęć powtórzenia takiego doświadczenia. Wkrótce zostanie ogłoszona data kolejnych warsztatów w naszym Sanktuarium.
Bądźcie czujni!
Prowadzący: Katarzyna Danilewicz, Susi Ferfoglia, Błażej Piskuła (koordynator warsztatów), o. Radosław Tomczak OFM Conv.