IV Niedziela Wielkanocna - 30 IV 2023 r.

  • Kalendarz liturgiczny:
    • Poniedziałek (1.05) – św. Józefa rzemieślnika,
    • Wtorek (2.05) – św. Atanazego,
    • Środa (3.05) – NMP Królowej Polski, tego dnia porządek mszy jak w każdą niedzielę, zachęcamy szczególnie w tym dniu do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny 
    • Czwartek (4.05) – św. Floriana,
    • Piątek (5.05) – św. Stanisława Kazimierczyka,
    • Sobota (6.05) – św. App. Filipa i Jakuba.
  • Dziś naszą modlitwą otaczamy ludzi młodych, szczególnie tych, którzy latem tego roku wyjeżdżają na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony z naszego Sanktuarium. Przy przy wyjściu z kościoła będzie można materialnie wesprzeć wyjazd naszej młodzieży i otrzymać woreczek z solą, który przypomi o wyjątkowej roli młodych uczniów Jezusa w Kościele. Serdecznie dziękujemy w ich imieniu za wsparcie.
  • W sklepiku naszego Muzeum można nabyć majowy numer miesięcznika dla najmłodszych “Staś”. Jest on przeznaczony dla dzieci przedszkolnych i wszesnoszkolnych (od 3 do 9 lat). 
  • Od poniedziałku rozpoczniemy nabożeństwa majowe. Odprawiane są codziennie po Mszy świętej o godz. 17:00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo Matki Najświętszej.
  • Zapraszamy na Eucharystię oraz modlitwę w intencji małżonków, z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, w najbliższy piątek,  5 maja, o godz. 19.00, w górnym kościele. Podczas Pierwszych Piątków Małżonków modlimy się za małżeństwa, aby przezwyciężały trudności i doświadczały radości miłości.
  • W I sobotę miesiąca zapraszamy czcicieli Matki Bożej na medytację po Mszy świętej o godz. 12.00 w dolnym kościele. Również w sobotę, po Mszy świętej o godz. 17.00 modlitwa różańcowa w intencji członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Zachęcamy do modlitwy w intencji trzeźwości.
  • Wspólnota Lilia wraz z naszym Sanktuarium już teraz zapraszają na warsztaty modlitwy i uwielbienia tańcem w dniach 27-28 maja. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać tę formę modlitwy, niezależnie od doświadczenia tanecznego. Warsztaty poprowadzą tancerze Wspólnoty Lilia oraz zaproszeni instruktorzy z Francji z wieloletnim doświadczeniem w modlitwie tańcem. Szczegóły wydarzenia na Facebooku Teatru Tańca Lilia oraz na stronie internetowej www.wspolnota-lilia.pl
  • Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas mszy świętych, do skarbon oraz przelewem na konto. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiego dobra przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.


5. rocznica beatyfikacji pielęgniarki bł. Hanny Chrzanowskiej

Wspomnienie bł. Hanny Chrzanowskiej i 5. rocznicę jej beatyfikacji obchodzimy w Sanktuarium św. Jana Pawła II wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Pielęgniarek i Położnych Polskich.
Najpierw wspólnie modląc się na Mszy św. o godz. 9.00, której przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, a następnie konferencję otworzyła piosenką i prowadziła pani Lidia Jazgar.
Na początku przyznano także wyróżnienia ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi, lekarzowi, pielęgniarkom, tym, którzy serce oddają potrzebującym pacjentom. Przybliżyli nam oni kolejno historie związane z bł. Hanną i św. Janem Pawłem II, z pracą na misjach, o działaniach charytatywnych całej rodziny i o prowadzeniu hospicjum.
Niech bł. Hanna wszystkim pracownikom służby zdrowia wyprasza potrzebne łaski!
Błogosławiona Hanno, módl się za nami!
https://kspipp.pl/konferencja-z-okazji-5-tej-rocznicy-beatyfikacji-pielegniarki-bl-hanny-chrzanowski/
_____________
Foto: SJP2


Niedziela Młodych

W niedzielę 30 kwietnia 2023 r. naszą modlitwą będziemy otaczać ludzi młodych, szczególnie tych, którzy latem tego roku wyjeżdżają na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony z naszego Sanktuarium. Wysłuchamy okolicznościowej homilii, a przy wyjściu z kościoła będzie można materialnie wesprzeć wyjazd naszej młodzieży i otrzymać symboliczny upominek.

Serdecznie zapraszamy do wsparcia.


Niecodzienna 100-dniówka, czyli 100 dni do ŚDM u św. Jana Pawła II

W sobotę mijało 100 dni do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie!
Wielu młodych wyjeżdżających na ŚDM w tym roku zgromadziło się na kolejnym „KRoKu do Lizbony”.
Był to czas wspólnej modlitwy, poznawania się, rozmów, zabawy i integracji mieliśmy przedsmak atmosfery ŚDM oraz poczucia jedności i wspólnoty jaką to dzieło tworzy.
Dziękujemy wszystkim za obecność u św. Jana Pawła II, promotora Światowych Dni Młodzieży.
🇵🇹 ✈️


Pielgrzymka Węgrów w obronie św. Jana Pawła II

Abp Marek Jędraszewski powitał pielgrzymów z Węgier, którzy odwiedzili dziś sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Metropolita podziękował Węgrom za ich wyraz solidarności z Polakami wobec ostatnich ataków na Ojca Świętego.

Węgierski biskup wyraził wdzięczność za wszystko, co dla narodu węgierskiego zrobił św. Jan Paweł II. Wskazał, że od początku pontyfikatu, gdy Europa Środkowo-Wschodnia pogrążona była w komunizmie, wzywał do nielękania się i otwarcia drzwi Chrystusowi. Podkreślił, że Ojciec Święty przemawiał do Węgrów w ich narodowym języku.

Zauważył, że aktualne ataki na Jana Pawła II są bolesne. – Myślę, że jest to dzieło szatana, który próbuje nas zniszczyć – mówił. Podziękował także za tysiącletnią przyjaźń polsko-węgierską. Zapewnił o modlitwie o pokój na świecie, także na Ukrainie. 

Szczególne podziękowanie skierował do abp. Marka Jędraszewskiego, za zainicjowanie procesu beatyfikacyjnego Jánosa Esterházego, który w ten sposób przyczynił się do budowania kolejnego mostu między Polakami a Węgrami. Metropolita krakowski otrzymał album z fotografiami Jana Pawła II z pielgrzymek na Węgry i wino z winnic Esterházy.

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Polacy i Węgrzy są sobie bliscy w wymiarze politycznym i kulturowym, a przede wszystkim w doświadczeniu świętości wielkich ludzi obu narodów. Metropolita zauważył, że w Krakowie urodził się król węgier Władysław I Święty, a Węgierką z pochodzenia była z kolei św. Jadwiga Królowa. W tę historię wpisują się także Sługa Boży János Esterházy, który urodził się w Krakowie a jego matką była Polka oraz św. Jan Paweł II Wielki.

Metropolita podzielił się osobistym wspomnieniem z lat 70. ubiegłego wieku, gdy jako student mieszkał w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie, w którym zatrzymywał się kard. Karol Wojtyła. Zwrócił uwagę, że przyszły papież każdego dnia odprawiał drogę krzyżową. 16 października 1978 r. abp Marek Jędraszewski był obecny na Placu św. Piotra, a później na Mszy św. inaugurującej pontyfikat. Przypominał, że wszyscy z entuzjazmem reagowali na słowa Jana Pawła II, zwłaszcza te zachęcające aby wszystkie systemy polityczne i ekonomiczne otworzyły się na Chrystusa. 

Arcybiskup przypomniał, że wielką falę oskarżeń pod adresem Jana Pawła II, określił mianem „drugiego zamachu” na Ojca Świętego. Wyjaśnił, że jest to zamach na miejsce, które zajmuje w sercach wielu ludzi. – Chodzi o to, żeby go wyrwać z naszych serc i naszej pamięci, i żeby jego imię nie kojarzyło się z dobrem jakie czynił, przesłaniem pokoju Chrystusowego, który przynosił światu, ale z tym, co tak bardzo złe i ohydne w życiu człowieka – mówił abp Marek Jędraszewski. Z radością poinformował o masowych protestach Polaków wobec medialnych ataków na Jana Pawła II. Podziękował Węgrom za ich wyraz solidarności z Polakami wobec ataków na Ojca Świętego.


III Niedziela Wielkanocna - 23 IV 2023 r.

  • Kalendarz liturgiczny:
    • Poniedziałek (24.04) – św. Wojciecha,
    • Wtorek (25.04) – św. Marka, patrona Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, zachęcamy do szczególnej pamięci modlitewnej o naszym Metropolicie w tym dniu,
    • Piątek (28.04) – bł. Hanny Chrzanowskiej,
    • Sobota (29.04) – św. Katarzyny ze Sieny.
  • W piątek, jak każdego 28. dnia miesiąca, przeżywać będziemy nabożeństwo ku czci św. Szarbela. O godzinie 17.00 Msza święta, a następnie nabożeństwo ku czci Świętego Mnicha z Libanu.
  • W sobotę, po Mszy świętej o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa różańcowa.
  • Całą przyszłą niedzielę naszą modlitwą będziemy otaczać ludzi młodych, szczególnie tych, którzy latem tego roku wyjeżdżają na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony z naszego Sanktuarium. Wysłuchamy okolicznościowej homilii, a przy wyjściu z kościoła będzie można materialnie wesprzeć wyjazd naszej młodzieży i otrzymać upominek.
  • Także w przyszłą niedzielę serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę świętą o godz. 12.30, podczas której będziemy dziękować Bogu za 25 lat posługi biskupiej ks. kardynała Stanisława Dziwisza.
  • Wspólnota Lilia wraz z naszym Sanktuarium już teraz zapraszają na warsztaty modlitwy i uwielbienia tańcem w dniach 27-28 maja. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać tę formę modlitwy, niezależnie od doświadczenia tanecznego. Warsztaty poprowadzą tancerze Wspólnoty Lilia oraz zaproszeni instruktorzy z Francji z wieloletnim doświadczeniem w modlitwie tańcem. Szczegóły wydarzenia na Facebooku Teatru Tańca Lilia oraz na stronie internetowej www.wspolnota-lilia.pl
  • Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas mszy świętych, do skarbon oraz przelewem na konto. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiego dobra przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.


Ks. Tomasz Szopa w Łagiewnikach: Jezus chce się spotkać z człowiekiem w jego „osobistej Galilei”

– Nasza słabość, nasz grzech, nasza niedoskonałość jest okazją, żeby Pan Bóg okazał swoją wszechmoc i z tego co słabe wyprowadził jeszcze większe dobro, aby dał nam udział w swoim zmartwychwstaniu – mówił ks. Tomasz Szopa w łagiewnickim sanktuarium w Niedzielę Miłosierdzia.

W czasie homilii ks. Tomasz Szopa odwołał się do fragmentu sekwencji wielkanocnej: „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja, a miejscem spotkania będzie Galilea”. Kustosz sanktuarium Jana Pawła II zwrócił uwagę, że Galilea była pogardzana przez Żydów z południa Izraela. – Jezus wybiera to, co słabe, co grzeszne, co niedoskonałe, co nie do końca czyste, aby tam, już jako zmartwychwstały Pan, spotkać się z tymi, którzy są Mu bliscy – mówił ks. Tomasz Szopa.Zachęcał, aby każdy zastanowił się, co w jego osobistym życiu jest Galileą, czyli miejscem grzesznym, niedoskonałym, nie do końca czystym. – Właśnie tam, w tej mojej Galilei, Chrystus zmartwychwstały chce się ze mną spotkać – tam chce się objawić jako zmartwychwstały Pan – dodawał.

Podkreślił, że Chrystus wybiera na miejsce spotkania z człowiekiem jego „osobistą Galileę”, bo w ten sposób objawia tajemnicę Bożego miłosierdzia, przez odpuszczenie grzechów. – Nasza słabość, nasz grzech, nasza niedoskonałość jest okazją, żeby Pan Bóg okazał swoją wszechmoc i z tego co słabe wyprowadził jeszcze większe dobro, aby dał nam udział w swoim zmartwychwstaniu – mówił ks. Tomasz Szopa. Zauważył, że człowiek ucieka od swoich słabości, ukrywa je i wstydzi się ich, nie dostrzega w nich paradoksalnej okazji na spotkanie ze zmartwychwstałym Panem. 

– Jeśli odkryjemy przed Bogiem to, co jest naszą Galileą, co w naszych sercach jest słabością, niedoskonałością, grzechem, zmartwychwstały Pan w tym wszystkim chce się nam objawić i obdarzyć nas swoim nieskończonym miłosierdziem – zachęcał kustosz papieskiego sanktuarium aby otwierać się na tę łaskę dzisiaj i każdego dnia. 

Tegoroczne Święto Miłosierdzia przebiega pod hasłem „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”. To słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 r., gdy Ojciec Święty dokonał Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej


Niedziela Bożego Miłosierdzia - 16 IV 2023 r.

  • Taca zbierana w Poniedziałek Wielkanocny przeznaczona została na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Zebraliśmy tego dnia 17 065 zł. Bóg zapłać za ofiarność.
  • Grupa świeckich katolików wraz z duszpasterzem osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym zaprasza na nabożeństwo Anastasis – godzinną adorację Najświętszego Sakramentu i kontemplację Boskiego Oblicza z Manoppello, w poniedziałek 17 kwietnia, o godz. 19.00 w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w dolnym kościele.
  • Zapraszamy na Mszę świętą w intencji chorych, transmitowaną przez TVP Kraków w najbliższy piątek o godz. 17.00.
  • W sobotę na godz. 17.00 zapraszamy na Mszę świętą i nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie, której przewodniczy ks. Jan Reczek.
  • Już dzisiaj zapraszamy na uroczystą Mszę świętą podczas której będziemy świętować jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 30 kwietnia o godz. 12.30.
  • Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas mszy świętych, do skarbon oraz przelewem na konto. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiego dobra przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.


Wigilia Paschalna 2023

– Nowe życie otrzymywane w chrzcie jest ratunkiem dla człowieka – mówił ks. Grzegorz Lenart w czasie Wigilii Paschalnej, której w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

W czasie homilii ks. Grzegorz Lenart zwrócił uwagę na najważniejszy moment w życiu chrześcijan, czyli chrzest święty. Zauważył, że przez okres Wielkiego Postu każdy wierzący próbował odnowić i wzmocnić wiarę, przybliżyć się do Boga, by w codzienności jeszcze lepiej odpowiadać na Bożą miłość. – Ufam, że każdy z nas jest choćby o krok bliżej Boga – mówił Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej zaznaczając, że Słowo Boże pomagało zrozumieć i odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Wskazał, że ojcowie Kościoła w przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone widzieli zapowiedź chrztu. – Jak niegdyś Bóg zaspokoił pragnienie narodu wybranego i ocalił ich od śmierci, tak Chrystus w sakramencie chrztu świętego daje każdemu z nas życie nadprzyrodzone, aby tak jak niegdyś Izrael na pustyni, tak dzisiaj każdy ochrzczony doświadczył Bożej dobroci, mocy i potęgi Boga – mówił ks. Grzegorz Lenart podkreślając, że nowe życie otrzymywane w chrzcie jest ratunkiem dla człowieka.

– Chrzest jest rozpoczęciem wędrówki do nieba – inauguracją życia wewnętrznego z Bogiem – dodawał kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że sanktuarium św. Jana Pawła II zbudowane jest na planie ośmioboku, na wzór baptysteriów, które nawiązują do siedmiu dni stworzenia i ósmego mającego być momentem zmartwychwstania każdego człowieka. Zachęcił, by odnawiając przyrzeczenia chrzcielne świadomie wybrać Chrystusa zmartwychwstałego, by nikt inny, ale tylko On był Królem i Panem każdego. 

Zaznaczył, że odnawiając przyrzeczenia chrzcielne wyznaje się też wiarę w święty Kościół powszechny, który jest święty dzięki swojemu założycielowi – Jezusowi Chrystusowi. – My w nim do tej świętości zmierzamy – podkreślał przypominając, że Kościół jest także wspólnotą ludzi grzesznych. – Święty Kościół grzesznych ludzi, w którym chcemy żyć i umierać, zanurzeni w chrzcie, zanurzeni w śmierci i zmartwychwstaniu naszego Pana, Jezusa Chrystusa – zakończył.

Nawiązując do homilii, kustosz papieskiego sanktuarium na Białych Morzach życzył, by woda chrzcielna przeniknęła do wszystkich zakamarków ludzkiego wnętrza. – Żeby wypełniała nas łaska zmartwychwstałego Pana, aby ona nas przemieniła, aby nie było w nas miejsca na grzech – mówił ks. Tomasz Szopa.

– Niech Chrystus zmartwychwstały przywróci pokój, zwłaszcza na Ukrainie, na świecie, a także jedność w naszej ojczyźnie. (…) Poprzez jedność możemy być świadkami światu, że chrześcijaństwo buduje – składał świąteczne życzenia kard. Stanisław Dziwisz.

 

Źródło: Archidiecezja Krakowska


Liturgia Męki Pańskiej 2023

– Choć od tamtego czasu tak wiele się zmieniło, nie zmieniła się miłość Boga. Jest taka sama, przebaczająca, zbawiająca i ofiarna – mówił ks. Daniel Tomczak w czasie liturgii Męki Pańskiej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

W czasie homilii ks. Daniel Tomczak zwrócił uwagę, że choć od śmierci Jezusa na Golgocie minęło prawie dwa tysiące lat, zmieniła się kultura, środowisko, widzenie świata, styl życia, to męka i śmierć krzyżowa Chrystusa pozostała ta sama. – Niezmienna pozostała również odpowiedź Boga na naszą nędzę, nasze grzechy, naszą nieudolną miłość – odpowiedzią jest nieskończona, doskonała miłość Boga. (…) Jest to miłość ofiarna do ostatnich granic – mówił notariusz Sądu Metropolitalnego w Krakowie zaznaczając, że jedyną granicą jest wolna wola człowieka.

Podkreślił, że miłość Chrystusa jest wierna – Jezus nie porzucił krzyża przy żadnej ze stacji. Zaznaczył, że jest to także miłość przebaczająca – z krzyża popłynęła modlitwa Jezusa, w której przebaczał swoim oprawcom. Miłość Chrystusa jest cierpliwa, umiejąca przebaczać, przypominająca, że od krzyża większe jest życie. – Skończy się krzyż, skończy się ból, skończy się królowanie śmierci. Krzyż jest drogą do zmartwychwstania – mówił ks. Daniel Tomczak. Podkreślił, że miłość Boga zdobywa serce ustępliwością, także dzisiaj. – Widzimy, jak w dalszym ciągu On ustępuje grzesznikom, świadcząc miłosierdzie i przebaczenie, a wszystko po to, aby zdobyć ich dusze, aby ich zbawić – dodawał duszpasterz papieskiego sanktuarium.

Zaznaczył, że tak jak w Jerozolimie w pierwszej połowie pierwszego wieku, tak i w Krakowie, w pierwszej połowie dwudziestego pierwszego wieku, Jezus Chrystus, posłuszny poleceniu Ojca, dokonuje najwyższego aktu miłości człowieka – bierze krzyż na swoje ramiona, zanosi na Golgotę i za nas umiera, by po trzech dniach zmartwychwstać, dając nam życie. – Choć od tamtego czasu tak wiele się zmieniło, nie zmieniła się miłość Boga. Jest taka sama, przebaczająca, zbawiająca i ofiarna – zakończył. 

 

Źródło: Archidiecezja Krakowska