III Pielgrzymka Chórów Archidiecezji Krakowskiej - 15 czerwca 2024

Już po raz trzeci organizowana jest Pielgrzymka Chórów Archidiecezji Krakowskiej, która jest podsumowaniem całorocznej pracy chórzystów. Dlatego pragniemy serdecznie zaprosić wszystkie chóry mieszane i jednorodne działające przy parafiach lub ośrodkach kultury do udziału w tym wydarzeniu.

W tym roku będzie miało ono nieco inny charakter niż dotąd, ponieważ zgromadzone chóry zaśpiewają podczas uroczystej beatyfikacji Sługi Bożego ks. Michała Rapacza i jednocześnie Mszy św. kończącej Kongres Eucharystyczny w naszej Archidiecezji, która odbędzie się 15 czerwca o godzinie 11.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

Pielgrzymka rozpocznie się 14 czerwca w górnym kościele Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Chór, który weźmie udział w wydarzeniu musi opanować przygotowany materiał nutowy, który znajduje się pod tym oto linkiem: https://tiny.pl/d9fgw

Zgłoszenia chóru do udziału w pielgrzymce należy dokonać do 2 czerwca 2024  poprzez wypełnienie formularza znajdującego się pod adresem: https://tiny.pl/d9fth

 

Program wydarzenia:

14 czerwca w Sanktuarium św. JPII w Krakowie, ul. Totus Tuus 32

18.30 – powitanie chórów w górnym kościele

18.40 – próba przed Nieszporami

19.00 – Nieszpory z homilią

19.45 – rozpoczęcie warsztatów i praca nad repertuarem
pod batutą prof. dr. hab. Wiesława Delimata

22.00 – zakończenie pracy

15 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

9.00 – rozpoczęcie przygotowanie do uroczystej Eucharystii w Bazylice

11.00 – Msza święta

13.00 – zakończenie uroczystości

Do zobaczenia!


Modlitewne Jerycho w naszym Sanktuarium

Serdecznie zapraszamy na Modlitewne Jerycho w naszym Sanktuarium.
 
Kongres Eucharystyczny trwa… i my trwajmy na modlitwie! 🙏
 
#JestemZWami24


Uroczystość Bożego Ciała - 30 maja 2024

Homilia przy drugim ołtarzu podczas Uroczystości Bożego Ciała 2024
głosił: ks. Sebastian Kowalczyk

Apostołowie, którzy słuchali Pana Jezusa, mówiącego, że „żal mu tego tłumu, że nie puści ich zgłodniałych” (por. Mk 8, 2-3) mogli pomyśleć, że refleksja Pana Jezusa jest absurdalna. Pomysł o nakarmieniu tłumu jest wręcz cyniczny. Po ludzku rzecz biorąc, myśl o tym, by z siedmiu chlebów i kilku rybek nakarmić 4000 ludzi jest totalnie abstrakcyjna. Apostołowie zadają konkretne pytanie: skąd wziąć tyle jedzenie, przecież częstowanie głodnych tłumów siedmioma bochenkami chleba i kilkoma rybami to przecież szczyt nieodpowiedzialności i kompletnego braku organizacji albo też… prowokacja!

Oczywiście Jezus nie chce pozbawić swych uczniów zdroworozsądkowego myślenia. Nie jest też instruktorem szkółki przetrwania. Ta Ewangelia mówi nam o Jezusie, który rozwiązuje nasze problemy, dokonuje cudu, karmiąc do sytości około czterotysięczną grupę ludzi! Ta scena ma wiele wymiarów, w które trzeba wniknąć umysłem. Przede wszystkim należy stwierdzić, że Pan Jezus doskonale zna nasze potrzeby, nawet te ludzkie – doczesne! Wie, że jesteśmy głodni, wie, że czasem brak pieniędzy, wie, że w pracy są nerwy, wie, że jakiś kierowca wymusił na nas pierwszeństwo… On to wszystko doskonale wie! Ale nie tylko wie, On zaradza tym naszym brakom. Tak jak dwadzieścia wieków temu, tak i dziś daje dobra, abyśmy nie byli głodni, spragnieni, potrzebujący…

Kiedy patrzymy na nasze życie, możemy czuć się przytłoczeni i myśleć, że nasze możliwości są ograniczone. Może uważamy, że nie mamy wystarczających talentów, zasobów czy wpływu, aby dokonać znaczącej zmiany. Ale Jezus przypomina nam, że to nie wielkość naszych darów się liczy, ale to, co On z nimi uczyni. Naszym zadaniem jest przynosić to co mamy z ufnością i wiarą, że Bóg potrafi czynić cuda.

Ta Ewangelia to również wezwanie do solidarności i dzielenia się. Uczniowie Jezusa rozdawali chleb tłumom, a my jesteśmy wezwani do dzielenia się naszym czasem, talentami i zasobami z innymi. W świecie, który często promuje indywidualizm i samowystarczalność, Jezus pokazuje nam, że prawdziwa wspólnota polega na wzajemnej pomocy i współpracy.

Jezus, którego dziś wielbimy w Eucharystii, jest Bogiem żywym! Patrzy na nas i na nasze serca, na nasze życie! To wielka tajemnica Bożego Ciała – Jezus żyje także dziś!

 

Homilia przy trzecim ołtarzu podczas Uroczystości Bożego Ciała 2024
głosił: ks. Grzegorz Lenart

Moi drodzy, fragment Ewangelii wg św. Łukasza przy trzecim ołtarzu przenosi nas do czasu po zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to bardzo trudny okres dla uczniów, którzy muszą odnaleźć się w nowej sytuacji, w warunkach, gdy nie ma z nimi Mistrza. I chociaż doskonale wiedzieli, jak skończy się życie ziemskie Jezusa, bo przecież im to wielokrotnie przypominał, to jednak nie mogli w to uwierzyć. Nawet wczoraj czytaliśmy w kościele fragment pierwszej zapowiedzi męki i śmierci Jezusa Chrystusa. On sam wyjaśnił swoim uczniom: „Oto idziemy do Jerozolimy. A tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie. Oni skażą Go na śmierć i wydadzą poganom. I będą z Niego szydzić, oplują Go, ubiczują i zabiją, a po trzech dniach zmartwychwstanie”. Tak Jezus przedstawił swoją przyszłość apostołom. Jak oni zareagowali? „Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie”…  Zupełnie Jezusa nie zrozumieli. Oczekiwali w tym Jego królestwie stanowisk, pozycji, władzy, po prostu chcieli „więcej znaczyć”. Uczniowie słuchali Jezusa, ale jakby go nie rozumieli. Słuchali Jego słów, ale ich nigdy nie przyjęli do swoich serc, nie zrozumieli Jego misji na ziemi; trwali we własnych wyobrażeniach.

Dlatego, jak słyszeliśmy w ewangelii, uczniowie wychodzą z Jerozolimy; może nawet uciekają stamtąd, bo to miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, Mistrza, jest dla nich symbolem rozczarowania i niespełnionych nadziei. To tam doznają żalu, bólu, frustracji i zawodu i strachu… „Bo myśmy się spodziewali”… Spodziewali się czegoś zgoła innego. Dwaj uczniowie – Łukasz i Kleofas udają się do Emaus, do wioski z dala od zgiełku, gdzie będą mogli pokonać lęk, smutek i zapomnieć o cierpieniu i porażce.

Moi drodzy, również i nas niemal codziennie spotykają rozczarowania, niespełnione oczekiwania i nadzieje. Niejednokrotnie chcielibyśmy wówczas uciec od codzienności, by schować się w małej wiosce Emaus. I tutaj powinniśmy zadać sobie pytanie, co jest dla nas tym Emaus? Czy nie powinien nim być Ten, który powiedział o sobie: JESTEM Z WAMI?  Do tych słów
i do tej tajemnicy nawiązuje hasło tegorocznego kongresu. Bóg jest z nami w Eucharystii – w tym białym kawałku chleba.
W takiej postaci chciał z nami pozostać. Cichy, skryty w maleńkiej hostii Pan nasz, nasz Zbawiciel cierpiący, biczowany, krwią zbroczony.

Niech ta dzisiejsza uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej będzie dla nas przypomnieniem Jego obecności pośród nas właśnie w chlebie Eucharystycznym. Niech On – Jezus Chrystus, będzie naszym Emaus, miejscem ucieczki od codzienności, przystanią, w której będzie znajdować odpocznienie i jednocześnie siły na dalszą drogę.


"Niedziela dla zdrowia"

„Niedziela dla zdrowia” zainteresowanie było bardzo duże, na prelekcje przyszło ponad 200 osób. 
 
Dzieci były bardzo zadowolone z ambulansu i wozu straży pożarnej.
Cieszymy się, że była to owocna prozdrowotna niedziela.
 
Fot. Grzegorz Finowski
 


VIII Niedziela Zwykła - Trójcy Świętej- 26.05.2024 r.

  • Kalendarz liturgiczny:
    • Środa (29.05) - św. Urszuli Ledóchowskiej,
    • Czwartek (30.05) - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, porządek Mszy Świętych jak w niedzielę. W tym dniu Ks. Abp Marek Jędraszewski zaprasza do wzięcia udziału w centralnej procesji Bożego Ciała z Wawelu na Rynek Główny. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą świętą sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. Natomiast procesja Bożego Ciała do czterech ołtarzy przy naszym Sanktuarium odbędzie się po Mszy Świętej o 17:00. Będzie jej przewodniczył Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, a o animację muzyczną zadba chór i orkiestra symfoniczna naszego Sanktuarium. Podczas procesji eucharystycznej, która wyruszy około godziny 18.00, będzie nam towarzyszyć orkiestra dęta,
    • Piątek (31.05) - Święto Nawiedzenia NMP, w tym dniu nasi duszpasterze - ks. Sebastian Kowalczyk oraz ks. Sebastian Kozyra, obchodzić będą jubileusz 10. rocznicy święceń kapłańskich. Otoczmy ich modlitwą na kolejne lata posługi duszpasterskiej,
    • Sobota (1.06) - św. Justyna.
  • Nabożeństwa majowe odprawiane są codziennie po Mszy świętej o godz. 17:00, a od soboty nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
  • Wszystkich czcicieli św. Szarbela zapraszamy, jak 28. dnia każdego miesiąca, na Mszę świętą i nabożeństwo we wtorek o godz. 17.00.
  • W I sobotę miesiąca zapraszamy czcicieli Matki Bożej na medytację po Mszy świętej o godz. 12.00 w dolnym kościele. W tym dniu również podczas Mszy Świętej o 17.00 ksiądz biskup Robert Chrząszcz pobłogosławi nowych ceremoniarzy dla naszej Archidiecezji. Również w sobotę, po Mszy świętej o godz. 17.00 modlitwa różańcowa w intencji członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Zachęcamy do modlitwy w intencji trzeźwości.
  • Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas Mszy świętych, do skarbon oraz przelewem na konto. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia, a dzisiaj w sposób szczególny wszystkim mamom w dniu ich święta, życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiego dobra przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
  • W dniu dzisiejszym ratownicy Polskiej Fundacji Ratownictwa Medycznego organizują w naszym Sanktuarium "Niedzielę dla Zdrowia". Po Mszach Świętych w sali budynku CARITAS dla wszystkich chętnych odbędą się prelekcje na tematy związane ze zdrowiem. Dla dzieci będzie możliwość obejrzenia wozu Straży Pożarnej oraz ambulansu medycznego. Zapraszamy przedstawicieli do podzielenia się krótkim słowem zachęty.

 


XXXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ - 8 czerwca 2024 r.

W sobotę 8 czerwca odbędzie się XXXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa pod hasłem „Odpowiedzieć miłością na miłość”. Słowa te są zarazem hasłem trwającego obecnie roku jubileuszowego 350-lecia Wielkich Objawień Jezusowego Serca św. Małgorzacie Marii Alacoque. Pielgrzymka będzie miała miejsce w Centrum Jana Pawła II oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.  Szczegóły na plakacie.

Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa powstało we Francji w 1863 r., gdzie założone zostało przez wizytkę s. Marię od Najświętszego Serca Bernaud. Na ziemiach polskich Straż Honorowa obecna jest od 1868 r. Polska Dyrekcja mieści się w klasztorze sióstr wizytek w Krakowie. Wspólnota Straży Honorowej pragnie oddawać cześć, miłość i wynagrodzenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – w tym celu członkowie wybierają jedną godzinę w ciągu dnia, którą codziennie ofiarują Bożemu Sercu, wykonując w tym czasie swoje zwykłe obowiązki i jednocząc się duchowo z Jezusem Eucharystycznym. Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 400 ośrodków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa działających m.in. przy parafiach, we wspólnotach zakonnych i seminariach duchownych.


Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej - 4 czerwca

4 czerwca w naszym Sanktuarium przywitamy Pielgrzymkę Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej 🙏


Msza św. z udziałem włoskiego chóru Cappella Musicale del Duomo di Fano

KRÓTKA HISTORIA CHÓRU
Pierwsze wzmianki historyczne na temat Capella Musicale, działającej przy Katedrze w Fano pochodzą z roku 1423. Od tego czasu Zespół istniał nieprzerwanie przy Katedrze aż do wieku XX, dbając o obsługę muzyczną liturgii podczas ważnych uroczystości miejskich. Przez wiele stuleci instytucja ta odgrywała ważną rolę w rozpowszechnianiu muzyki w Fano, a chórmistrzami byli w niej często wybitni muzycy, tacy jak: Tommaso Lodovico Grossi z Viadana, Ignazio Donati, Paolo Benedetto Bellinzani, Vincenzo Rastelli, Giuseppe Ripini.
Aktualnie chór, oprócz oprawy muzycznej podczas liturgii w Katedrze, prowadzi również intensywną działalność koncertową, wykonując różne rodzaje muzyki, o zróżnicowanej stylistyce, dostosowane programowo do ważnych uroczystości. Szczególną uwagę, zwraca się z jednej strony, na ponowne odkrywanie dziedzictwa muzycznego przeszłości, zwłaszcza z archiwum historycznego Katedry w Fano, z drugiej strony na poszukiwanie muzyki autorów i kompozytorów współczesnych.
Niedawno odbył się koncert, podczas którego Cappella Musicale wykonała utwór na chór i orkiestrę, będący dziełem kompozytora i dawnego chórmistrza Zespołu – Giuseppe Ripini’ego (ur. w 1758, zm. w 1823). Koncert ten stanowił pierwsze współczesne wykonaniem tej kompozycji.
Chór, składa się zarówno z osób dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci, będących uczniami przykatedralnej szkoły chóralnej. Szkoła daje młodym ludziom możliwość kształcenia w dziedzinie śpiewu oraz gry na instrumencie, działając we współpracy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Sakralnej.
Chór zapraszany jest na występy podczas koncertów, konkursów, festiwali, ważnych uroczystości i spektakli teatralnych w Fano oraz w innych włoskich miastach (w Katedrze we Florencji, Fiesole, Fermo, Loreto). Koncertuje również poza granicami Włoch (w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, w Niemczech, Hiszpanii, Polsce), zarówno w składzie chórzystów dorosłych, jak i podczas spotkań
chórów młodzieżowych. Cappella Musicale organizuje coroczne spotkania muzyczne pod nazwą „Dźwięki kamieni”.

CURRICULUM DYRYGENTA – Stefano Baldelli
Stefano Baldelli ukończył Kompozycję oraz Organy i Kompozycję Organową (dwuletnia specjalizacja z Organów o kierunku liturgicznym) w Szkole Muzycznej Rossini w Pesaro. Jako dyrygent dokształcał się podczas kursów i w szkołach mistrzowskich we Włoszech i poza
granicami, ucząc się od mistrzów, takich jak: G. Graden, C. Pavese, L. Donati, P. Scattolin, F. Bressan, W. Marzilli, M. Zuccante, a gry na organach uczył się od: A. Marcon, F. Buongiorno, L. Scandali, L. F. Tagliavini, W. Matesich, M. Imbruno, G. Gnann, G. Tannoia, L. G. Uriol, G. Bovet. Oprócz studiów muzycznych, zgłębiał również nauki prawnicze, uzyskując tytuł magistra w dziedzinie Prawa. Jako dyrygent i jako organista koncertował we Włoszech i za granicą (w Niemczech, Japoni, Hiszpani, Wielkiej Brytani, Szwecji, Dani), uczestnicząc i będąc finalistą włoskich i międzynarodowych konkursów muzyki organowej.
Od młodości kształcił się również i praktykował muzykę chóralną, śpiewając w chórach polifonicznych i w chórze gregoriańskim przy Szkole Muzycznej w Pesaro (z którą nagrał dwie płyty).
Od 2006 r. angażuje się w reaktywację Zespołu przy Katedrze w Fano. Po około pięćdziesięciu latach nieobecności Capelli Musicale, udało mu się w 2018 r. uzyskać oficjalne uznanie w reskrypcie biskupim, co miało miejsce dokładnie po czterystu latach od oficjalnego utworzenia
Zespołu. Pod jego kierownictwem Capella Musicale wznowiła w pełni aktywność liturgiczną i koncertową, szybko stając się ważnym punktem odniesienia dla innych organizacji liturgicznych. Miał on również spory udział w utworzeniu Diecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej w Fano, który szczyci się patronatem Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie oraz współpracą ze Szkołą Muzyczną Rossini z Pesaro. Instytut w Fano w krótkim czasie stał się prawdziwą miejską szkołą, a jego uczniami są osoby w różnym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach muzycznych. Ważnym punktem było utworzenie z inicjatywy Baldelli’ego Szkoły Chóralnej, działającej w obrębie Instytutu, która poprzez system stypendiów, przybliża dzieciom i młodzieży muzykę i śpiew, zasilając w ten sposób szeregi młodych śpiewaków Capelli Musicale Katedry w Fano.
Jako Dyrektor Artystyczny Capelli Musicale, zainicjował intensywne badania muzykologiczne nad historią Zespołu, wyszukując w archiwach dokumentalne i muzyczne źródła, dotyczące działalności kompozytorów, współtworzących niegdyś jego historię. W 2022 r. Biskup Diecezji Fano, Fossombrone, Cagli, Pergola, nominował go Kapelmistrzem (Chórmistrzem) Katedralnego Zespołu.
Doniosłe znaczenie miała praca, którą wykonał wraz z zespołem muzykologów z Instytutu Muzyki Sakralnej Diecezji Fano, mającej na celu krytyczne opracowanie niepublikowanych wcześniej utworów kompozytora Giuseppe Ripiniego (1758-1823), Kapelmistrza Katedry w Fano,
przechowywanych w Diecezjalnym Archiwum Historycznym.


Złoty jubileusz kapłaństwa

– Jest jeszcze przed wami, Pan Bóg wie jak długa, historia zmagań o prawdę, historia zmagań o Ewangelię. To wielkie zatroskanie kapłańskiego serca, by „Słowo Boże nie uległo skrępowaniu” – mówił abp Marek Jędraszewski do księży obchodzących 50-lecie święceń kapłańskich, których udzielił im w 1974 r. kard. Karol Wojtyła. Złoci jubilaci okolicznościową Mszę św. sprawowali w kaplicy kapłańskiej sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa powiedział, że Opatrzność na zawsze połączyła kapłanów przeżywających złoty jubileusz święceń ze św. Janem Pawłem II, bo to on, jako metropolita krakowski udzielił im tego sakramentu. A jubilaci ten związek wyrazili obecnością w papieskim sanktuarium na Białych Morzach. Ksiądz kustosz zwrócił uwagę, że w kaplicy kapłańskiej znajduje się płyta z pierwszego grobu Jana Pawła II i odwołując się do słów Ojca Świętego podkreślił, że każdy dzień naszego życia jest tylko kolejnym dniem przygotowania na ten najważniejszy – dzień odejścia z tego świata i spotkania się z Chrystusem.

Odnosząc się do czytań mszalnych abp Marek Jędraszewski zauważył, że „urywają” one historię Piotra, Jana i Pawła. Ale dzięki tradycji wiadomo, że w pewnym momencie złączył ich Rzym, gdzie „dali najwyższe świadectwo prawdzie”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że z Rzymem połączyła uczestników liturgii także postać św. Jana Pawła II – następcy św. Piotra. – On także brał udział w zmaganiach o Ewangelię. On także mógł o sobie powiedzieć u kresu posługiwania: „Słowo Boże nie uległo skrępowaniu”. Przeciwnie – głosił je na wszystkich areopagach świata. I on także przelał krew, mówiąc językiem Apokalipsy: „opłukał swoje szaty we krwi Baranka” – stał się jego świadkiem – mówił arcybiskup.

Zwracając się do księży jubilatów podkreślił, że mają szczególną rację, by dziękować Bogu i wysławiać Go za tak „niezwykłego i wyjątkowego szafarza święceń, ale także jako wzór życia i posługiwania aż do końca”. Zaznaczył, że ich jubileusz wpisuje się w losy Piotra, Jana, Pawła z dzisiejszych czytań, ponieważ na kartach Dziejów Apostolskich i Ewangelii Janowej zostały jakby przerwane, nie ukazane do końca. – Tak samo możecie powiedzieć o sobie wy. Wpatrując się w relikwiarz Jana Pawła II możemy powiedzieć, że jeszcze ostatnia strona Ewangelii się nie zamknęła. Jest jeszcze przed wami, Pan Bóg wie jak długa, historia zmagań o prawdę, historia zmagań o Ewangelię. To wielkie zatroskanie kapłańskiego serca, by „Słowo Boże nie uległo skrępowaniu” – mówił abp Marek Jędraszewski.

Stwierdził, że księża jubilaci mają z pewnością świadomość, jak prawdziwe są – także w odniesieniu do każdego z nich – słowa, które odniósł do siebie Jan Paweł II, że papież musi wiele pracować, wiele się modlić, ale także musi cierpieć, łącząc te cierpienia z cierpieniami Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół. Zwrócił uwagę na wartość kapłańskiego cierpienia – nie tylko czysto fizycznego, ale także związanego z tym, że głoszona prawda Chrystusowa musi kosztować. – Ale ponadto wszystko nadzieja chwały, nadzieja, że przyjdzie czas, kiedy pełen miłosierdzia Chrystus przygarnie, wprowadzi do Domu Ojca i zacznie się czas, że nie będzie już żadnego pragnienia, nie będzie upału, nie będzie zimna, będą pastwiska, na które zaprowadzi nas Pan, będą wody życia, z których będziemy czerpać życie wieczne i będzie radość tego, by wysławiać Tego, który nas do końca umiłował – zakończył metropolita.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej


Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 19.05.2024 r.

  • Kalendarz liturgiczny:
    • Poniedziałek (20.05) - NMP Matki Kościoła,
    • Czwartek (23.05) - Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana,
    • Piątek (24.05) - NMP Wspomożycielki Wiernych,
    • Sobota (25.05) - św. Grzegorza VII, tego dnia swoje imieniny obchodzi ks. Grzegorz Lenart, życzymy solenizantowi Bożego błogosławieństwa oraz opieki świętego patrona w pracy duszpasterskiej.
  • Nabożeństwa majowe odprawiane są codziennie po Mszy świętej o godz. 17:00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo Matki Najświętszej.
  • Dzisiaj o godz. 14.30 w Białej sali odbędzie się spotkanie Duszpasterstwa Osób z niepełnosprawnością Barka, które świętuję trzecią rocznicę istnienia. Na Mszy św o godz. 17.00 wspólnota będzie dziękować za owocny czas pielgrzymki do Włoch. Zapraszamy!
  • W sobotę 25 maja będziemy gościć w naszym Sanktuarium chór katedralny z Fano we Włoszech, który zaśpiewa podczas Mszy św. o godz. 17.00, a po Mszy wykona koncert muzyki sakralnej. Serdecznie zapraszamy.  
  • Również w sobotę wyruszy jednodniowa Piesza Pielgrzymka z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy na pielgrzymkę w sanktuarium w Łagiewnikach, w parafii MB Królowej Polski na Nowym Ruczaju lub w Arce Pana w Nowej Hucie. 
  • W przyszłą niedzielę ratownicy Polskiej Fundacji Ratownictwa Medycznego organizują w naszym Sanktuarium "Niedzielę dla Zdrowia". Po Mszach Świętych o godz. 8.00,9.30,11.00, 12.30 i 17.00 w sali budynku CARITAS dla wszystkich chętnych odbędą się prelekcje na tematy związane ze zdrowiem. Dla dzieci będzie możliwość obejrzenia wozu Straży Pożarnej oraz ambulansu medycznego. Szczegóły na plakatach. 
  • Już dzisiaj zapraszamy do udziału w uroczystości Bożego Ciała, która w tym roku przypada 30 maja. Mszy św. o godz. 17.00 będzie przewodniczył ks. kard. S. Dziwisz, a o animację muzyczną zadba chór i orkiestra symfoniczna naszego Sanktuarium. Podczas procesji eucharystycznej, która wyruszy około godziny 18.00, będzie nam towarzyszyć orkiestra dęta. 
  • Wszystkim wiernym uczestniczącym w życiu duszpasterskim naszego Sanktuarium serdecznie dziękujemy za składane ofiary podczas Mszy świętych, do skarbon oraz przelewem na konto. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów odprawiana jest Msza święta w każdą niedzielę o godz. 12.30. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask Bożych oraz wszelkiego dobra przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.